Zasłony szyte na wymiar czy gotowe? Jakie wybrać do mieszkania.

by Kamil
0 comment

Bez wątpienia zasłony są tymi elementami, które są chętnie wybierane zarówno do klasycznie urządzonych, jak i nowoczesnych wnętrz. W końcu mogą pełnić rolę jedynie dekoracyjną albo zaciemniającą, a jednocześnie występują w wielu rodzajach, zarówno jeśli chodzi o materiały, jak i kolory, czy nawet sposoby zakładania na karniszu. Pojawia się jednak pytanie czy wybrać zasłony szyte na wymiar czy gotowe? Które rozwiązanie lepiej się sprawdzi?

Zalety zastosowania gotowych zasłon 

Bez wątpienia zasłony gotowe to swoista wygoda dla użytkowników. Zamawia się określony rozmiar i właściwie pozostaje jedynie ich odprasowanie (choć nie zawsze) przed zawieszeniem i można cieszyć się ich pięknym designem. Zasłony dostępne są w konkretnych wymiarach i jeśli pasują one do rozmiaru okna i długości karnisza, to nie ma żadnego problemu. Zresztą do wyboru są różne wymiary. Najczęściej zasłony mają szerokość od 135 do 140 cm, a także długość od 250 do 260 cm. Jeżeli zatem karnisz usytuowany jest na odpowiedniej wysokości, to mogą nawet nie opierać się na podłodze. Zawsze również można zakupić spinki dekoracyjne do gotowych zasłon, by upiąć je w formie kurtyn i w ten sposób dopasować do pomieszczenia, ale i wyeksponować transparentną firankę, która tworzy aranżację okienną razem z zasłoną. Zasłony gotowe dostępne są w dwóch wariantach jeśli chodzi o sposób wykończenia. Można wybrać zasłony na przelotkach, które świetnie sprawdzają się niezależnie od szerokości karnisza. Jednocześnie można dzięki nim łatwo włożyć zasłonę, tworząc efekt delikatnych fal, bez konieczności marszczenia. Oczywiście osoby, które preferują większe marszczenie mogą zdecydować się na zasłony na taśmie. Jednocześnie ich zaletą jest fakt, że można je nasunąć na karnisz, ale i powiesić na żabkach. Gotowe zasłony są dostępne w rozmaitych kolorach, dlatego bez problemu można dopasować je do aranżacji wnętrza. Zasłony gotowe mogą być wykonane z poliestru o różnym wykończeniu. Materiał może imitować idealnie strukturę lnu, welwetu, ale i aksamitu. Można też zdecydować się na zasłony o welurowej strukturze materiału.           

Kiedy warto wybrać zasłony szyte na wymiar? 

W przypadku zasłon szytych na wymiar także można wybrać każdy rodzaj materiału czy koloru. Przy tym takie rozwiązanie sprawdzi się do niższych wnętrz, gdzie zastosowanie gotowych zasłon spowodowałoby, że będą one opierać się dość wyraźnie na podłodze. Nie zawsze chce się upinać dłuższe zasłony, dlatego można zdecydować się na zasłony szyte na wymiar. Jednocześnie takie zasłony mogą mieć też mniejszą lub większą szerokość od gotowych. Można zatem zdecydować się np. na jedną zasłonę, która będzie dopasowana do niestandardowej długości karnisza. Zasłony szyte na wymiar, podobnie jak te gotowe są wykonywane z dbałością o każdy najdrobniejszy szczegół. Można zdecydować się choćby na materiał z efektem glow zdobiony srebrnymi drobinkami. Taka zasłona świetnie sprawdzi się w salonie w stylistyce glamour. Doda wnętrzu prestiżu i sprawi, że aranżacja strefy okiennej będzie przyciągać uwagę. 

Niezależne od tego czy wybieracie zasłony gotowe czy szyte na wymiar możecie też wybrać stopień zaciemnienia. Niektóre tkaniny typu blackout mogą zapewniać zaciemnienie sięgające nawet 80%. Dzięki temu można stworzyć choćby strefę kinową w salonie, gdy nie chce się zasuwać rolet bądź też w ogóle się z nich nie korzysta. Mnogość rodzajów materiałów i kolorów sprawia, że można dopasować materiał zasłony np. do tapicerki wypoczynków, a kolor do tego dominującego we wnętrzu. Oczywiście zasłona może też stanowić element kontrastowy.          

Related Posts

Leave a Comment