Uprawa roślin w szklarni czy pod gołym niebem?

by Kamil
0 comment

Moda na zdrowe odżywianie sprawiła, że posiadając ogród, chciałoby się go maksymalnie wykorzystać, niemniej należy zadać sobie pytanie, czy rośliny uprawiać w szklarni, czy w gruncie?

Zapewne uprawa w gruncie nie wymaga tyle inwestycji, co zakup szklarni, jednakże, czy będziemy w stanie nad nią zapanować? Czy sadząc rośliny do gruntu, zapewnimy im optymalne warunki?

Co wybrać – grunt czy szklarnia?

Do niedawna najczęściej uprawy w ogrodach były gruntowe. Zakup szklarni, tym bardziej dobrej z poliwęglanu nie był dostępny dla każdego. Od kiedy poliwęglan wszedł na rynek w niższej, bardziej przystępnej cenie, klienci zaczęli inwestować właśnie w te szklarnie. Dlaczego ogrodnicy woleli wybrać szklarnię, skoro w gruncie także rośliny rosły? Ano dlatego, że posiadając szklarnię w ogrodzie, wydłuża się sezon wegetatywny roślin i nie trzeba przejmować się warunkami atmosferycznymi. Nie straszny grad, wysokie temperatury, palące słońce. Posiadając rośliny w szklarni mamy nad wszystkim większą kontrolę, a ogrodem możemy cieszyć się nie tylko latem.

Szklarnie z poliwęglanu

W sprzedaży jest wiele szklarni z poliwęglanu, od licznych firm. Naszym zadaniem jest wybrać producenta, który oferuje najlepszą jakość materiału, z jakiego są wykonane. Dużo pozytywnych opinii uzyskuje firma Botanic – doświadczona, zajmująca się produkcją już od wielu lat, będąca numerem 1. na europejskim rynku producentów szklarni z poliwęglanu.

Zalety szklarni z poliwęglanu

  • Poliwęglan charakteryzuje się nawet 200-250-krotnie większą odpornością na pęknięcia lub rozbicia niż szkło;
  • płyty z poliwęglanu zatrzymują promienie UV;
  • poliwęglan przepuszcza dużą ilość światła słonecznego;
  • poliwęglan równomiernie rozprasza w szklarni promienie słoneczne;
  • poliwęglan jest izolacją 5 razy lepszą niż szkło.

Tunele poliwęglanowe producenta Botanic służą klientom od 15 do 25 lat, są bardzo wytrzymałe, funkcjonalne, zapewniając optymalne warunki pracy. W poliwęglanowych szklarniach nie trzeba mierzyć się z dusznym i parnym i nieznośnie gorącym powietrzem. Charakteryzują się także wysokim bezpieczeństwem.

Czy łatwiej uprawia się rośliny w gruncie, czy w szklarni?

Nawet początkujący ogrodnik na pewno doceni pracę w szklarni, uprawa pod osłoną jest po prostu łatwiejsza. Uprawiając rośliny w szklarni, ma się je pod stałą kontrolą, a jeśli chodzi o pielęgnację, to jest dużo prostsza. Jeśli zadba się o dobrą ziemię i rośliny, uprawa może stać się na tyle sterylna, że zniknie problem szkodników i chorób.

Duże różnice temperatur, na jakie narażone są rośliny, wywołują u nich stres, gorzej rosną od tych uprawianych w szklarniach, gdzie ciepłotę można kontrolować.

Related Posts

Leave a Comment