Szklane kufle czy szklanki do piwa – co wybrać

by Kamil
0 comment

Na tak postawione pytanie nie ma dobrej odpowiedzi, bo i piwa są różne i upodobania użytkowników bywają zupełnie odmienne. Jedni nie wyobrażają sobie ciężkich kufli o grubych zdobionych ściankach w swojej nowocześnie zaaranżowanej jadalni, inni zaś nie widzą przyjemności z picia piwa ze szklanki.

Oba te rodzaje szklanych naczyń do serwowania piwa mają swoje specyficzne cechy. Jeśli nie masz jeszcze kompletu naczyń do piwa albo rozważasz tego typu prezent dla znajomych, zobacz, czym się charakteryzują.

Szklany kufel do piwa to tradycja

W szklanych kuflach pija się tradycyjne niemieckie piwa, jak lager, koźlaki, piwa pszeniczne czy ciemne. Grube szkło, zwłaszcza podstawa, pomagają utrzymać chłodną temperaturę napoju. Są to też często naczynia o dużej i bardzo dużej pojemności, więc wybierasz je, kiedy masz zamiar posiedzieć przy piwie nieco dłużej. Szklane kufle tworzą nastrój biesiady, raczej familijny i przyjacielski, związany z tradycją wspólnego spędzania czasu w miejscu z klimatem. Trudno sobie w takim kuflu wyobrazić cokolwiek innego niż piwo. Chyba że ktoś wpadnie na pomysł, aby kufel wypełnić gorącą herbatą w zimny wieczór – wtedy grube szkło przyda się do zachowania ciepła.

Nowoczesne szklanki do piwa i nie tylko

Szklanki do piwa to zupełnie inny styl picia tego trunku. Mają różne kształty i w zasadzie można je wykorzystać nie tylko zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem. Szklanki tulipanowe lub pokal są polecane dla piw degustacyjnych, ponieważ ich kształt pozwala na skoncentrowanie aromatów. W szklankach wąskich, świetnych do piwa pszenicznego, dłużej utrzyma się obfita piana, więc osoba pijąca może dłużej napawać się charakterystycznym aromatem. Szklanki do piwa miewają różną pojemność – od 0,3 do 0,5 litra. Nie warto wybierać najmniejszych, bo przecież w takiej szklance musi być miejsce na pianę. O ile szklanki do innych napojów i koktajli mogą z powodzeniem być zrobione z kolorowego szkła, o tyle szklanki do piwa powinny być bezbarwne. A to dlatego, że kolor piwa i stopień jego przejrzystości ma znaczenie. W szklance z barwionego szkła trudno docenić barwę i klarowność trunku. Szklanki do piwa bywają niezwężone, wręcz cylindryczne i nadają się wtedy do innych napojów. Można w nich serwować wodę, lemoniady, koktajle, a nawet mrożoną kawę. Z tego powodu wybór szklanek, a nie kufli może być bardziej praktyczny.

Related Posts

Leave a Comment