Rekuperator ścienny, rekuperator obrotowy i z odzyskiem wilgoci. Do rekuperacji powietrza może służyć wiele urządzeń. Co trzeba wiedzieć przed zakupem rekuperatora?
Rekuperacja powietrza staje się coraz powszechniejsza. Proces ten pozwala nie tylko zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, ale także poprawia jakość powietrza w domu, a w lecie może ochładzać powietrze z zewnątrz. Istnieje jednak wiele rekuperatorów na rynku, które – na dodatek – znacząco różnią się od siebie. Który rekuperator wybrać? Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?
Rekuperator – co to jest?
Rekuperator powietrza to urządzenie, które pozwala odzyskać ciepło z powietrza usuwanego. Zimą, wietrząc pomieszczenia, pozbywamy się ogrzanego przez nas powietrza wpuszczając świeże, zimne powietrze z zewnątrz, które następnie musimy ponownie ogrzać. Na dodatek często znajdują się w nim szkodliwe dla zdrowia pyły zawieszone.
Jak działa rekuperator? W rekuperatorze oba strumienie powietrza mijają się, ale nie mieszają ze sobą dzięki czemu dochodzi do wymiany energii między nimi. Z kolei specjalne filtry zatrzymują zanieczyszczenia powietrza, kurz oraz owady. Szeroki wybór rekuperatorów dostępny jest na stronie https://www.defro.pl/k,65,rekuperatory.html.
Rodzaje rekuperatorów. Który będzie idealny do Twojego domu?
Dzięki szerokiej ofercie można wybrać urządzenie dopasowane m.in. do powierzchni budynku oraz liczby domowników. Wiele rekuperatorów wymaga odpowiedniej instalacji i sieci kanałów, które rozchodzą się od jednostki centralnej. Z tego względu urządzenie do rekuperacji najlepiej jest instalować podczas generalnego remontu lub na etapie budowy domu. W przypadku gdy planujemy niewielki remont musimy liczyć się z tym, że przy montażu rekuperatora będzie konieczność m.in. wykonania przekuć w stropach czy ukrycia rozprowadzanych przewodów wentylacyjnych np. sufitem podwieszanym lub specjalnie dobudowanymi kanałami. Choć może się to wiązać z większymi kosztami i uciążliwościami dla domowników profesjonalnego systemu rekuperacji nie sposób przecenić.
Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie chcemy rozprowadzać instalacji a nadal zależy nam na odzyskiwaniu ciepła zimą, a co za tym idzie – oszczędnościach? Tu dobrym rozwiązaniem może być rekuperator ścienny, inaczej nazywany pokojowym, który montuje się w ścianie. Tym sposobem napływające powietrze ogrzewane jest przez wypływający z domu ciepły strumień. Warto jednak pamiętać, że wykorzystanie jednego tego typu urządzenia, rekuperatora kompaktowego, może poprawić powietrze doraźnie w pomieszczeniu, w którym się znajduje. By zagwarantować wentylację w całym domu, konieczne jest użycie takich urządzeń również w innych pomieszczeniach.
Nazywam się Kamil Kowalski i od lat z pasją zajmuję się tematyką budownictwa oraz wykończeń wnętrz. Specjalizuję się w doradztwie remontowym, pomagając klientom w wyborze odpowiednich materiałów oraz rozwiązań, które łączą funkcjonalność z estetyką. Moje doświadczenie zdobyłem, realizując liczne projekty, od modernizacji mieszkań po kompleksowe wykończenia domów.