Ranking roślin do salonu — popularne odmiany i gatunki

by Kamil
0 comment

Szukasz roślin, które uzupełnią Twój salon i nadadzą mu charakteru? Bez względu na wielkość pomieszczenia, możesz wprowadzić do niego kolorowe akcenty, które ocieplą je i dodadzą energii. W poniższym artykule przedstawiamy nasz ranking pięciu, najlepszych roślin do domowego salonu.

Czym się kierować przy wyborze roślin do salonu?

Salon to główna przestrzeń dzienna i najbardziej reprezentacyjne miejsce w naszych domach. Spędzamy w nim wolny czas, przebywamy z rodziną oraz przyjmujemy w nim gości. Salony to często, największe i najjaśniejsze pomieszczenia w naszych domach. Świetnie odnajdą się w nich duże rośliny o spektakularnych liściach, lubiące jasne stanowiska, a przy tym łatwe w uprawie.

1. Strelicje — duże kwiaty doniczkowe do salonu

rośliny do salonu  strelicje .png

Strelicje to imponujące rośliny o wielkich, wachlarzowo ułożonych liściach. Ze względu na swoje wyjątkowe kwiaty nazywana jest rajskim ptakiem, jednak trzeba być świadomym, że aby strelicja regularnie kwitła, należy zapewnić jej do tego odpowiednie warunki.  Do najpopularniejszych gatunków występujących w naszych domach zalicza się strelicja biała (Strelicja Augusta Nicolai) oraz mniejsza, kwitnąca na pomarańczowo, strelicja królewska. Oba z nich to rośliny proste w uprawie i świetnie oczyszczające powietrze, które doceniają jasne stanowiska i regularne, lecz nie przesadne podlewanie.

2. Alokazje — nowoczesne kwiaty doniczkowe do salonu

rośliny do salonu  alokazje.png

Tuż za strelicjami, alokazje to kolejne rośliny, które w ostatnich latach biją rekordy popularności. Na rynku dostępne jest jej wiele gatunków, które różnią się kształtem,  wybarwieniem i fakturą liści. W zależności od odmiany osiągają różne rozmiary, dlatego można je dopasować do każdego wnętrza. Nierzadko słyszy się, że są bardzo kapryśne i trudne w uprawie. W przeważającej większości problemy w uprawie alokazji powoduje zbyt obfite podlewanie, ponieważ są to rośliny wytwarzające bulwę, stąd ich wysoka wrażliwość na przelewanie. Dodatkowo alokazje do zdrowego wzrostu potrzebują sporej ilości składników odżywczych, więc jeżeli nie dostaną wystarczającej dawki nawozu, będą reagować odrzucaniem liści. Zwłaszcza w okresie zimowym może się zdarzyć, że roślina straci wszystkie liście, jednak dopóki bulwa jest jędrna i zdrowa, dzięki zmagazynowanej w niej energii alokazja może odrodzić się na nowo.

Zamów alokazję z dostawą prosto pod Twoje drzwi.

3. Zamiokulkasy — modne kwiaty doniczkowe do salonu

rośliny do salonu  zamiokulkasy.png

Zamioculcasy to rośliny, które cechują się ogromną elastycznością w stosunku do stanowiska uprawy oraz odpornością na niesprzyjające warunki. Jedyne na co należy uważać, to zbyt często podlewanie, ponieważ tworzą podziemną bulwę podatną na gnicie. Ich błyszczące liście wyłaniające się wprost z pod ziemi z wyglądu przypominają nieco husarskie skrzydła. Choć nie rosną szybko, z czasem roślina może rozrosnąć się do pokaźnych rozmiarów. Rośliny te pięknie wypełniają przestrzeń, sprawnie oczyszczają powietrze i produkują duże ilości tlenu. Jeżeli szukacie rośliny do ciemniejszego kąta, która nie będzie wymagała od Was wiele uwagi, zamioculcas z pewnością spełni Wasze oczekiwania. 

4. Fikusy, czyli ponadczasowe rośliny do salonu

rośliny do salonu  fikusy.png

Fikusy to prawdziwy salonowy klasyk. Jeśli uda się znaleźć dla nich miejsce, w którym dobrze się poczują, stają się roślinami bardzo prostymi w uprawie. Jak na drzewa, rosną stosunkowo szybko i zachwycają gęstymi koronami oraz coraz to nowymi, świeżymi listkami. Najpopularniejsze gatunki tej rośliny to Ficus Benjamin, Ficus Elastica oraz Ficus Bengalski. Każdy z nich doskonale oczyszcza i natlenia powietrze.

Zamów fikusa z dostawą prosto pod Twoje drzwi.

5. Palmy — niewymagające kwiaty do salonu

rośliny do salonu  palmy.png

Palmy to wspaniały pomysł na dopełnienie salonowej aranżacji. Wyróżniają się majestatycznym, egzotycznym wyglądem, dużym rozmiarem oraz wyjątkowo atrakcyjnymi, silnie pierzastymi liśćmi. Nie można zapomnieć również o tym, że palmy królują w oczyszczaniu powietrza. Kilkoma okazami tych roślin można bardzo łatwo wypełnić duże przestrzenie, zachowując przy tym nowoczesny, minimalistyczny wygląd wnętrza. Jeśli zapewnimy im podwyższoną wilgotność powietrza i sporą ilość światła rozproszonego, będą bardzo proste w uprawie.

Jak zaaranżować kwiaty w salonie?

Wybierając miejsce, w którym postawimy rośliny w salonie warto kierować się przede wszystkim ilością dostępnego światła, a w drugiej kolejności wilgotnością powietrza, temperaturą oraz dostępną przestrzenią. Wszystkie rośliny, które zdecydujemy się postawić w salonie, podzielmy na te, które mogą i lubią stać bliżej okna oraz te, które dobrze radzą sobie w półcieniu. Zestawianie razem roślin o podobnych wymaganiach ułatwia ich pielęgnacje. Aranżując rośliny warto dobierać je w różnych rozmiarach i ustawiać na kilku poziomach. W sklepach dostępnych jest coraz więcej różnorodnych kwietników stojących, które pozwolą wyeksponować rośliny i podkreślą styl wnętrza. Nie zapomnijmy także o kwietnikach wiszących, które można zamontować na ścianie lub pod sufitem. Nie zajmują przestrzeni na podłodze, a zawieszone w oknie zapewnią roślinie dostęp do maksymalnej ilości naturalnego światła. 

Jakie kwiaty do małego salonu?

Jeżeli dysponujemy skromniejszą przestrzenią warto wybierać rośliny w mniejszym rozmiarze w momencie zakupu, które zarazem nie będą rosły zbyt szybko. Warunek ten spełnia wymieniony wcześniej zamioculcas, a także sansevieria, grubosz, czy aloes. Pnącza choć mogą osiągać większe rozmiary, ale doskonale sprawdzą się w wiszących kwietnikach, czy postawione na skraju półki, nie zajmując przy tym dużo miejsca. Epipremnum, scindapsus, czy hoja, są odporne na niższą wilgotność powietrza i mogą rosnąć na ciemniejszych stanowiskach, dlatego świetnie sprawdzą się nawet w miejscach oddalonych od okna.

Related Posts

Leave a Comment