Projektowanie wnętrz – jak stworzyć czystą i spójną przestrzeń?

by Kamil
0 comment

W prostocie kryje się wiele potencjału, jednak wbrew pozorom osiągniecie jej nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Mimo lat, jakie minimalizm spędził w światowych trendach wnętrzarskich, wielu z nas wciąż boryka się ze stworzeniem spójnego projektu naszych przestrzeni, które będą świetnie się prezentować w swej prostocie właśnie.

Pozbywanie się zbędnych przedmiotów nagromadzonych w ciągu życia dla niektórych jest prawdziwym wyzwaniem, jednak właśnie w zdecydowaniu i dobrym pomyśle na naszą przestrzeń tkwi cały sukces.

Pozbywanie się

Bez dobrej bazy nie ma co marzyć o zorganizowanej i spójnej przestrzeni. Bazą tą jest zaś nasza przestrzeń, w której nic nie zakłóca nam codziennego funkcjonowania, a wszystko tworzy ze sobą spójny obraz. Na początek czeka nas zatem organizacja i selekcja posiadanych przez nas przedmiotów użytku codziennego.

W prostocie chodzi o trzymanie się prostych założeń, zatem warto pozbyć się wszystkiego, co tylko zbiera kurz, nie reprezentuje sobą nic istotnego, zaburza proporcje pomieszczenia, jest zepsute i zwyczajnie nie pasuje do naszej nowej wizji na projekt wnętrz. To trudne i czasochłonne zadanie, jednak pozbywanie się rzeczy to dobra praktyka, którą warto powtarzać w ciągu swojego życia, zwłaszcza jeśli jesteśmy osobami, które są bardzo podatne na to, jak działa na nich otoczenie.

Spójny projekt

Zanim wyruszymy do sklepu meblarskiego i załadujemy nasz kosz zakupowy przypadkowymi meblami czy dekoracjami, warto stworzyć jasny projekt dla naszej przestrzeni. Prosty elegancki styl to raczej stonowana kolorystyka, klasyczne rozwiązania z ciekawym twistem, reinterpretacja znanych nam już stylów architektonicznych. Dobrze jest na tym etapie posiłkować się inspiracjami zaczerpniętymi z internetu lub jeśli nie mamy potrzebnych kompetencji czy czasu, warto skorzystać z usług architekta wnętrz, który w sposób kompleksowy podejdzie do projektu i zaproponuje nam rozwiązania wysoce estetyczne, ponadczasowe i funkcjonalne. Bez planu nie ma co przystępować do zdzierania tapet – sekret spójnego wnętrza to właśnie przemyślana koncepcja, która komplementuje naszą przestrzeń i jest wyrazem naszego stylu.

Źródło: Studio Loko

W tym szaleństwie jest metoda

Proste wnętrza wcale nie muszą być nudne i zawsze można pozwolić sobie na odrobinę ekstrawagancji. Ważne, by z rozmysłem wybrać akcent w pomieszczeniu, który ma odznaczać się na tle wszystkich innych. Takim akcentem może być żywy kolor, na przykład żółty, który w ostatnich sezonach jest tak modny czy może klasyczny granat na tle jasnych mebli i ścian. Czasem będzie to ciekawa rzeźba, która ma niesamowitą historię, a czasami bukiet kwiatów umieszczony w odpowiednim miejscu w pomieszczeniu. Takie elementy nadadzą naszym pomieszczeniom charakteru, odróżniając je nieco od katalogowych wnętrz. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

Related Posts

Leave a Comment