Strona główna » Popularne rośliny do pokoju dziecięcego

Popularne rośliny do pokoju dziecięcego

by Kamil
0 comments

Urządzenie pokoju dziecięcego to nie lada wyzwanie. Bez względu na to, czy dopiero oczekujemy nowego członka rodziny, czy robimy remont wnętrza dla młodego dorosłego, pokój dziecięcy powinien stanowić praktyczną, bezpieczną przestrzeń towarzyszącą rozwojowi i pobudzającą kreatywność. Podczas planowania rozkładu mebli i koloru ścian nie zapomnijmy o zielonych dekoracjach wnętrza. W poniższym artykule znajdziesz informacje o zaletach płynących z obecności roślin w dziecięcym pokoju oraz o gatunkach, które są w pełni bezpieczne dla dziecka w każdym wieku.

Zalety posiadania roślin w pokoju dziecka

rosliny pokoj dziecinny_1.png

Patrzenie na rośliny zdecydowanie poprawia nastrój i koi nerwy po ciężkim dniu. Badania naukowe potwierdzają, że ich kolor ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie w każdym wieku. Kolor zielony zarówno dzieciom, jak i dorosłym i pozwala wyciszyć się, odprężyć mięśnie oraz załagodzić napięcia. Dodatkowo, kolor zielony wzmacnia koncentrację i skupienie, co pomaga nie tylko w pracy, ale też w nauce maluchów. Niektóre rośliny oprócz produkcji tlenu są w stanie oczyszczać powietrze z toksyn. Podsumowując — dzięki roślinom powietrze w naszym otoczeniu jest zdrowsze, a ich obecność wprowadza przyjazny mikroklimat. Przy urządzaniu pokoju dziecięcego należy wziąć jednak pod uwagę, że nie wszystkie gatunki będą odpowiednim uzupełnieniem tej przestrzeni. 

Szukasz paproci do pokoju dziecięcego? Sprawdź asortyment Plantidotum i zamów rośliny z dostawą prosto pod Twoje drzwi. 

Jakie rośliny wybrać do pokoju dziecięcego?

Dobrym wyborem do pokoju dziecka będą paprotki, które są nie tylko bezpieczne, ale dodatkowo oczyszczą powietrze, zapewniając korzystny wpływ na zdrowie Twoje i dziecka. Dobrym pomysłem są również odporne na suszę grubosze, urocze pilee nazywane pieniążkiem oraz długo kwitnące fiołki afrykańskie. Jeśli pragniesz wprowadzić do pokoju więcej koloru, zdecyduj się na trzykrotkę z charakterystycznymi zielono-fioletowymi listkami. Jej szybki wzrost z pewnością ułatwi poznawanie procesu rozwoju roślin dzieciom.  Młody mieszkaniec może również zajmować się zielistką — podobnie jak trzykrotka jest ona prosta w uprawie, a dodatkowo pobiera z powietrza szkodliwe związki, wiążąc je do postaci obojętnej dla organizmu człowieka. Ciekawym pomysłem, może być także kilka doniczek z różnymi ziołami. Po potrząśnięciu listkami roznoszą piękny zapach, szybko rosną i sprzyjają nauce tego, skąd pochodzi jedzenie. 

Polecamy -  Czym kierować się przy projektowaniu przytulnego mieszkania?

Zamów rośliny doniczkowe z dostawą prosto pod drzwi. 

Rośliny, które nie powinny znaleźć się w pokoju dziecka

rosliny pokoj dziecinny_2.png

Są również rośliny, które z pewnością nie powinny znaleźć się w pokoju dziecięcym. Przykładem jest tu skrzydłokwiat, którego soki są trujące i mogą mieć negatywny wpływ na układ pokarmowy malucha. Złym pomysłem jest też ustawienie popularnej ostatnio monstery dziurawej — jej spożycie może wywołać bardzo silną reakcję alergiczną, która doprowadzi do obrzęku gardła i krtani. Do grupy roślin trujących dla ludzi, a zwłaszcza dzieci zalicza się także difenbachia, aglaonema, fikus, filodendron, syngonium, czy zamiokulkas. Dlatego zawsze przed ustawieniem rośliny w zasięgu małych rączek należy upewnić się, czy wybrany przez nas gatunek jest w pełni bezpieczny. W pokoju dziecięcym na pewno nie powinny znaleźć się rośliny z kolcami, takie jak kaktusy oraz o ostro zakończonych liściach jak sansewierie czy aloesy. Przy zakupie zielonej dekoracji pomieszczenia zwróć również uwagę na to, czy roślina nie wydziela silnego zapachu — może on bowiem wywołać ból głowy. Z tego powodu unikaj zakupu anthurium oraz hiacyntów.

Jak zainteresować dziecko roślinami?

rosliny pokoj dziecinny_3.png

Obecność rośliny w pokoju dziecięcym może być pierwszym krokiem do nauki odpowiedzialności oraz przejęcia pierwszych obowiązków domowych. Aby zwiększyć zainteresowanie dziecka domowymi roślinami, można posadzić je w kolorowych doniczkach np. w kształcie zwierząt i podlewać konewkami z dobrze znanymi dziecku motywami. Ciekawym pomysłem jest także pomalowanie doniczek farbą kredową i wspólne podpisanie każdej roślinki jej nazwą lub nadanym imieniem. Najmłodszy członek rodziny poczuje wtedy, że jest współodpowiedzialny za ich dobry byt i rozwój.

Wspólna opieka nad roślinami domowymi

Wspólne dbanie o domowe kwiaty to nie tylko nauka odpowiedzialności dla dziecka, ale także okazja do nauki przyrody. W przypadku młodszych dzieci z pewnością warto wybrać kwiaty łatwe w pielęgnacji, które na wypadek ominięcia tury podlewanie będą w stanie wytrzymać nieco dłużej. Szybki wzrost, częste kwitnięcie i dynamiczne zmiany w wyglądzie rośliny zachęcą maluchy do bacznej obserwacji zielonych pupili. Pielęgnacja kwiatów lub samodzielny wysiew nasion może okazać się także świetną zabawą w ogrodnika, która odciągnie dziecko od ekranu telewizora lub komputera i pozwoli na większy kontakt z naturą. Pamiętajmy, że dzieci najszybciej uczą się naśladując rodziców, dlatego warto samemu zainteresować się roślinami i zwiększać swoją wrażliwość na piękno przyrody. 

Polecamy -  Granit we wnętrzach — do czego się nadaje?

You may also like

Leave a Comment

O mnie

Stale śledzę nowe trendy oraz innowacje w branży budowlanej, co pozwala mi dostarczać praktyczne wskazówki i inspiracje na temat aranżacji wnętrz. Moim celem jest wspieranie klientów w realizacji ich wizji wymarzonego domu, a także dzielenie się wiedzą, która ułatwia podejmowanie świadomych decyzji remontowych. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których dzielę się sprawdzonymi poradami i pomysłami na każde wyzwanie związane z remontem.