Pielęgnacja trawnika latem – najważniejsze informacje

by Kamil
0 comment

Regularne dbanie o stan trawnika jest gwarancją utrzymania go w dobrej kondycji oraz wyglądzie. Lato to szczególna pora podczas której zwraca się uwagę na jego wygląd. Istnieje jednak kilka podstawowych zasad do których należy się stosować, aby przez cały ten okres cieszyć się nienagannie wyglądającą trawą wokół domu.

Koszenie i podlewanie trawnika – ważne szczególnie latem

Osoby, które chcą cieszyć się pięknie wyglądającym oraz zadbanym trawnikiem szczególną uwagą powinny poświęcić regularnemu koszeniu oraz podlewaniu trawnika. Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe nie tylko podczas mocnych i długotrwałych upałów. Najbardziej na uszkodzenia oraz więdnięcie narażony jest trawnik położony na glebie piaszczystej oraz ubogą w ważne dla rozwoju roślin substancje organiczne. Taka ziemia charakteryzuje się dużą przepuszczalnością, co może skutkować przesychaniem trawy oraz jej przerzedzeniem. Trawa bez odpowiedniej ilości wody jest też dużo bardziej narażona na rozwój insektów, przede wszystkim mrówek. Opady deszczu w większości przypadków nie wystarczą, dlatego w ciągu jednego tygodnia trawnik należy nawodnić około 20-30 litrami wody na 1m2. Jeśli lato jest deszczowe oraz wilgotne ilość wody należy stosownie zmniejszać, aby nie doprowadzić do powstawania procesów grzybowych oraz gnicia trawy.

Kolejnym ważnym krokiem do uzyskania idealnego trawnika jest regularne ale i odpowiednie koszenie. Zabieg ten wpływa nie tylko na estetykę trawnika ale też przyczynia się do wzrostu kolejnych źdźbeł trawy oraz wzmocnienia korzeni. Co ważne, najlepsza pora do koszenia trawnika to wczesny poranek lub wieczór, bowiem właśnie wtedy trawa będzie najbardziej sprężysta a cały proces przebiegnie sprawniej. Trawy nie wolno kosić na długość mniejszą niż 1/3 jej wysokości. Należy też pamiętać o tym, aby kosiarka posiadała ostry i precyzyjny nóż który nie poszarpie źdźbeł.

Klucz to odpowiednie nawożenie

Wzrost trawy jest uwarunkowany od odpowiedniej ilości  i jakości składników mineralnych zawartych w glebie z której je pobiera.  Nawóz do trawy przyczyni się do jej szybszego i bardziej efektywnego wzrostu, dzięki niemu źdźbła będą mocniejsze oraz zdrowsze. Nawóz warto rozprowadzać po koszeniu, przed opadami deszczu, dzięki czemu uzyskuje się pewność, że odpowiednio głęboko wniknie w głąb ziemi, do systemu korzeniowego rośliny. Po zakończeniu nawożenia należy pamiętać o dokładnym spłukaniu nawozu z liści trawy, dzięki czemu uniknie się ich wysychania oraz uszkodzenia. Większość dostępnych nawozów do trawy powinno się stosować raz na 4-7 tygodni.

Co jeszcze zrobić aby cieszyć się pięknym trawnikiem w lato?

Piękny trawnik to trawnik bez zbędnych i niepożądanych chwastów. Jednak nawet w najbardziej zadbanym trawniku mogą się one pojawić. Jednym z rozwiązań które pozwala na utrzymanie trawy w dobrej kondycji jest ręczne usuwanie chwastów poprzez ich podcinanie lub wyrywanie. Warto też dobrze przyjrzeć się rodzajom roślin które pojawiły się wśród źdźbeł trawy. W przypadku niskiej ilości azotu w glebie najczęstszym chwastem jest koniczyna oraz babka. Krwawnik pospolity pojawia się w przypadku ziemi zbyt suchej, natomiast objawem zbyt wilgotnego podłoża jest podbiał pospolity.  Jeśli niepożądanych roślin jest zbyt wiele, warto zdecydować się na zastosowanie profesjonalnego produktu  na chwasty, którego działanie jest skuteczne na określone rodzaje chwastów bez negatywnego działania na trawę. Piękny trawnik latem to trawnik gęsty, dlatego jeśli jest on w dobrej kondycji warto zastosować dosiewki do trawnika które doskonale uzupełnią ubytki.

Related Posts

Leave a Comment