Już sama nazwa „październik” oznacza „odpadki od lnu lub konopi”. A zatem jest to z pewnością pora na usuwanie tego, co już obumarłe w ogrodach – choć nie tylko. Oprócz pielęgnacji drzewek i krzewów nie wolno zapomnieć o najbardziej przyziemnym – dosłownie i w przenośni – trawniku. Poniżej wskazujemy najważniejsze październikowe zabiegi dotyczące murawy.
Jesienne koszenie trawnika
Warto pamiętać, że również w październiku trawnik nadal rośnie – zwłaszcza przy coraz cieplejszych jesieniach. W związku z tym nadal trzeba go kosić, choć z mniejszą częstotliwością aniżeli latem. Należy przycinać trawę do właściwej wysokości, na ok. 5-7 cm. Nie wolno ścinać trawnika zbyt krótko, ponieważ osłabi to źdźbła przed zimą, ani nazbyt wysoko, gdyż może to poskutkować pleśnią śniegową. Po raz ostatni trawniki kosi się przed zimą właśnie mniej więcej w połowie października lub nieco później.
Pozbywanie się chwastów
Skoro w październiku rośnie jeszcze trawa, to rosną i chwasty. Dlatego jesienią wciąż należy pielić trawniki i sukcesywnie pozbywać się chwastów. Dzięki temu nie będą zabierały trawie cennych składników odżywczych podczas zimowania. I na wiosnę to nie one w pierwszej kolejności przebiją śniegi…
Nawożenie trawnika w październiku
Trawnikom powinno się zapewnić także zapas składników niezbędnych do przezimowania. Dlatego październik to idealny miesiąc na uzupełnienie potrzebnych pierwiastków w postaci nawozów. Najlepsze są te o zrównoważonym składzie, zawierające potas oraz fosfor. Dzięki nim zielony dywan pozostanie właściwie odżywiony i odporny na działanie niskich temperatur.
Październikowa wertykulacja i aeracja
Do ważnych zabiegów należą także wertykulacja oraz aeracja. Wertykulacja polega na nacinaniu darni, a także usuwaniu obumarłych części roślin (m.in. martwych źdźbeł, ale i opadłych liści), które blokują przepływ wody oraz powietrza. Dla jeszcze skuteczniejszej optymalizacji napowietrzenia warto zastosować aerację, czyli nakłuwanie gleby w celu poprawy przepuszczalności.
Naprawa murawy przed zimą
Październik to też dobry moment na poprawę stanu trawnika przed zimą. Jeśli zaniecha się tej czynności, na wiosnę może się okazać, że lepiej byłoby założyć nowy trawnik. A czasem wystarczy jedynie uzupełnić ubytki w pojedynczych miejscach.
Zakładanie nowego trawnika w październiku
Jeżeli stan Twojego trawnika nie jest najlepszy w październiku, warto założyć nowy. W tym celu najlepiej sprawdzi się trawa z rolki, którą można wygodnie i szybko rozłożyć na odpowiednio przygotowanym terenie. Dzięki temu jeszcze późną jesienią Twój ogród zachwyci pięknym zielonym dywanem, a na wiosnę będzie Cię czekać mniej pracy.
Podlewanie trawnika na jesień
W październiku powinno się też ograniczyć podlewanie trawnika, jednak nie należy go całkowicie zaprzestać (oczywiście zależnie od pogody). Zapotrzebowanie trawy na wodę będzie się stopniowo zmniejszać w miarę obniżania się temperatur oraz coraz krótszego dnia. W odpowiedniej regulacji nawodnienia mogą pomóc specjalne systemy nawadniające, dostępne na stronie Grasslandfarms.pl.
Podsumowanie
Chociaż jesień wielu osobom kojarzy się z wieczorami spędzanymi przy kubku gorącej herbaty, to październik wciąż należy wiązać również z niezbędnymi zabiegami ogrodowymi w ciągu dnia. Wiele z nich dotyczy właśnie odpowiedniej pielęgnacji trawnika, który z pewnością bujnie odwdzięczy się na wiosnę.
Nazywam się Kamil Kowalski i od lat z pasją zajmuję się tematyką budownictwa oraz wykończeń wnętrz. Specjalizuję się w doradztwie remontowym, pomagając klientom w wyborze odpowiednich materiałów oraz rozwiązań, które łączą funkcjonalność z estetyką. Moje doświadczenie zdobyłem, realizując liczne projekty, od modernizacji mieszkań po kompleksowe wykończenia domów.