Ogródek przy parterowym mieszkaniu – poznajcie kilka pomysłów na jego urządzenie

by Kamil
0 comment

Posiadanie mieszkania ogródkiem jest marzeniem wielu osób. Mały, ale własny skrawek zieleni może okazać się zbawienny, co pokazała pandemia. Wszak osoby na kwarantannie mogły wyjść chociaż do swojego ogródka, by zaczerpnąć świeżego powietrza. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem mieszkania z ogródkiem i chcesz go urządzić, to podpowiemy Ci, jak to zrobić, by był funkcjonalny, a jednocześnie cieszył oczy.

Jaką trawę wybrać do niewielkiego ogródka – rolowana czy wysiewana?

Na pewno każdy się zgodzi, że ogródek przy parterowym mieszkaniu powinien być naturalny i ekologiczny. Rozkładanie sztucznej trawy, czy wybór sztucznej roślinności do doniczek mija się z celem, bo generujemy tylko więcej plastiku, a pszczoły i inne owady dosłownie głupieją, bo niby to zielone czy kwitnące, ale jednak pyłku czy nektaru brak. Dlatego zaczynając od trawy możemy zdecydować się na naturalną – rolowaną lub wysiewaną. Ta pierwsza jest dość praktyczna, bo po oczyszczeniu ziemi z chwastów można po prostu rozłożyć ją pasami na glebie i od razu mamy zielony dywan. Wysiewana wymaga więcej zachodu, wszak trzeba podlewać nasiona obficie, aby po kilku dniach zaczęły kiełkować, a po kilkunastu pojawiły się pierwsze kępy trawy. Warto wybrać trwałą i odporną na deptanie mieszankę, jeżeli zamierzamy w naszym niewielkim ogrodzie spędzać sporo czasu. Doskonale sprawdzi się trawa sportowa, którą oferuje Euro Ogród – sklep ogrodniczy. Posiada w swoim składzie rajgras angielski i kostrzewę czerwoną obydwa gatunki dobrze znoszą niskie koszenie i deptanie zatem do ogródka przy parterowym mieszkaniu będą jak najbardziej odpowiednie.

Rośliny w donicach to jest to!

Kwestię trawy mamy już za sobą, zatem warto zająć się roślinnością. Metraż takiego ogródka zwykle nie jest zbyt duży, zatem czy sadzić bezpośrednio w ziemi, czy może postawić na doniczki? My wybieramy to drugie rozwiązanie. Można w nich zresztą uprawiać nawet gatunki, które nie są zbyt dobrze przystosowane do naszego klimatu, a kiedy robi się chłodniej, chować je w ocieplonej piwnicy albo w mieszkaniu. Można zatem postawić nawet na drzewka cytrusowe albo miniaturowe palmy. Zresztą w ogrodzie można zaprojektować niewielki inspekt, w którym taka roślinność będzie miała szklarniowe warunki. Choć znajdziesz także gatunki palm, które radzą sobie dobrze w naszym klimacie. Odpowiednie doniczki, zarówno drewniane, jak i technorattanowe – dopasowane do stylistyki ogrodu, znajdziesz w sklepie ogrodniczym.

Wybierz niewielki zestaw mebli ogrodowych i ciesz się słońcem

Kiedy masz już swój wakacyjny klimat w ogrodzie przy parterowym mieszkaniu brakuje Ci już tylko jednego – wygodnych mebli ogrodowych. Możesz postawić w nim niewielki stolik z krzesłami, np. technorattanowy albo wybrać wygodny leżak regulowany, który sprawdza się również na balkonach. Do niego możesz dobrać niewielki parasol, by ochronić się od słońca. Jeśli ogródek jest naprawdę mały, a pragniesz stworzyć swoisty azyl, sprawdzi się oczywiście parawan, który nie zajmuje wiele miejsca, a jednak zapewnia pewną dozę prywatności. Oczywiście mebli ogrodowych nie możesz przechowywać w ogrodzie na stałe. Musisz więc wybrać takie, które poza sezonem zmieszczą się w Twojej piwnicy albo mieszkaniu i które stosunkowo łatwo się składa do niewielkich rozmiarów.

Postaw na małe krzewy owocowe, ciesz się zapachem i zbiorami albo krzewy kwitnące

Jeśli chcesz stworzyć ekologiczny ogród, to powinien być on przyjazny zarówno dla ptaków, jak i owadów. Zatem możesz posadzić małe krzewy owocowe. Inna sprawa, że przylatujące ptaki mogą się okazać uciążliwe dla sąsiadów, jednak warto nauczyć innych żyć w symbiozie z naturą, w końcu gwoździe wbijane w parapety, by ptaki na nich nie siadały na nic się zdają, bo zwierzęta są na tyle mądre, że potrafią ominąć pułapki. Wśród aromatycznych krzewów znajdzie się miejsce dla malin, a także borówek czy porzeczek. Możesz zamiast nich wybrać krzewy kwitnące, np. azalię albo hortensję, które pięknie pachną i przyciągają owady, głównie pszczoły.

Ogródek przy parterowym mieszkaniu może być urządzony w stylu eko, można też postawić na aranżację nieco egzotyczną. To od Ciebie zależy czy będzie miał formę mini dżungli czy raczej minimalistycznego azylu.

Related Posts

Leave a Comment