Ochrona drzew owocowych z użyciem siatki na ptaki

by Kamil
0 comment

Ptaki w ogrodzie mogą pełnić pożyteczne funkcje, jednak w specyficznym okresie dojrzewania owoców ptaki mogą szkodzić naszym uprawom. W niektórych przypadkach sytuacja może być bardzo poważna. Warto zapoznać się z poniżej opisanym sposobem na ochronę plonów przed ptakami.

Drzewa i krzewy – ochrona przed ptactwem

Ptaki takie jak szpaki, kosy uwielbiają owoce następujących drzew i krzewów: wiśnia, czereśnia, borówka, truskawka lub winogrona. A więc popularne uprawy w naszym kraju. Sposobów na ochronę drzew i krzewów jest kilka. Warto je poznać, by wybrać odpowiednie dla nas.

Siatki zabezpieczające przed ptactwem

Zastosowanie różnego rodzaju siatek stalowych jak i z tworzyw sztucznych jest nie do przecenienia dla ogrodnictwa. W tym artykule omawiamy stosowanie siatek zabezpieczających do ochrony sadów i drzew przed ptactwem. Siatki te są najczęściej wykonywane z polietylenu i nylonu. Występują w kilku wersjach o różnych oczkach. Ich bardzo pożądaną cechą jest to, że oczka są odpowiednio duże dla owadów i jednocześnie zbyt małe dla ptaków. Więc jest to dobre rozwiązanie. Siatka ochronna na wiśnie i czereśnie powinna być montowana gdy owoce zaczynają dojrzewać. Zdejmowana zaś, gdy kończą się zbiory.

Co ciekawe siatka sadownicza chroni częściowo drzewa przed gradobiciem. Jest to trwała, odporna na promienie UV siatka która będzie nam dobrze służyć. Siatki tego typu są lekkie i dzięki temu nie niszczą roślin.

Metody odstraszania ptaków od drzew i krzewów owocowych

Na rynku dostępnych jest kilka odstraszaczy poznajmy je:

  • Ultradźwiękowe – niesłyszalne dla ludzi, nieprzyjemne dla ptaków
  • Dźwiękowe – wyposażone w czujniki ruchu, gdy zostaną włączone przez przelatujące ptaki emitują odgłosy ptaków drapieżnych. W ten sposób odstraszając gatunki w naszym sadzie.
  • Odstraszacze dźwiękowe innego typu – między innymi armatki hukowe, zasilane gazem. Jednak są one uciążliwe dla ludzi w pobliżu, warto wziąć to pod uwagę.
  • Mechaniczne – Na drzewach i na krzewach można zamontować sylwetki ptaków drapieżnych, sów czy kruków. Czy też szeleszczące elementy z folii aluminiowej.

Pozostałe metody na odstraszanie ptaków od naszych upraw

  • Warto napisać tutaj o metodzie chemicznej – koncentrat rozpuszczamy w wodzie i takim roztworem spryskujemy drzewa, krzewy i ziemię wokół nich. Te środki chemiczne zniechęcają ptaki do zjadania owoców z naszych drzew i krzewów.
  • Kolejnym sposobem jest użycie lasera – Takie urządzenie skanuje zadany mu obszar i gdy wykryje ruch włącza promień lasera, który odstrasza ptaki. Jest to skuteczny, cichy system jednak stosunkowo kosztowny.
  • Metoda Biosoniczna – urządzenia emitują dźwięki ptaków drapieżnych lub ptaków, które chcemy przepłoszyć w sytuacji zestresowanej. Jest to metoda skuteczna nawet na dużych połaciach upraw.

Gdy zastanawiamy się nad odpowiednią metodą odstraszania ptaków – zapamiętajmy, że ptaki żywią się także szkodnikami. Musimy zatem wybrać rozwiązanie odpowiednio ekonomiczne i ekologiczne. Mamy do wyboru szeroką gamę rozwiązań od mechanicznych po technologię laserową.

Poznaj bogatą ofertę siatek w sklepie Siatkowy.com

Related Posts

Leave a Comment