Nowoczesne stoły do salonu – co wybrać?

by Kamil
0 comment

Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Służy nie tylko samym mieszkańcom ale także ich gościom. To jedno pomieszczenie spełnia cały ogrom funkcji. – tak możemy przeczytać w dziale meble do salonu portalu Deko-Rady.pl – trudno się z tym nie zgodzić.

Stół w salonie stanowi element wyposażenia o wielu zastosowaniach. To miejsce, przy którym można wypić kawę z przyjaciółmi, zjeść obiad w gronie najbliższej rodziny, a także rozegrać partyjkę ulubionej gry planszowej. Jak wybrać nowoczesny stół do salonu tak, by był estetyczny, a przy tym funkcjonalny?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Stoły do salonu to bardzo szeroka kategoria produktów, które różnią się między sobą pod wieloma względami. Przy nieodpowiednim doborze tego mebla może bardzo szybko okazać się, że zamiast zapewniać komfort podczas spożywania posiłków czy wspólnego spędzania czasu – nie oferuje wystarczającej ilości miejsca, a także jest po prostu niepraktyczny.

Dlatego też przed zakupem stołu do salonu warto zwrócić uwagę na szereg kwestii, między innymi:

– kształt mebla,

– ilość osób, które będą przy nim zasiadać,

– posiadana ilość wolnego miejsca,

– wariant kolorystyczny nowoczesnego stołu,

– jego wygląd.

Jak widać, kwestii które są istotne podczas wyboru najlepszego nowoczesnego stołu jest bardzo wiele. Aby ułatwić wybór najlepszego możliwego mebla, poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje związane z zakupem nowoczesnego stołu do salonu.

Rozkładany czy nierozkładany?

Jednym z zagadnień, które należy rozważyć, jest kwestia tego, czy stół ma się rozkładać, czy też nie. Niektóre nowoczesne stoły do salonu oferują wystarczającą dla domowników powierzchnię, jednak w sytuacji podejmowania gości – są zdecydowanie zbyt małe. Jeśli zatem w domu często bywają osoby nie mieszkające w nim na stałe, a przy tym ilość przestrzeni w domu jest wystarczająca – warto zdecydować się na model rozkładany. Na co dzień można korzystać z niego w wersji bez dodatkowej części, co pozwoli zaoszczędzić sporo przestrzeni także w niedużych domach.

Jeśli jednak ilość miejsca w domu jest wystarczająca, można również zdecydować się na większy stół, którego powierzchnia nie jest rozkładana – bo po prostu tego nie wymaga. Pytanie tylko, czy tak duży mebel na co dzień jest rzeczywiście przydatny – jeśli nie, być może warto zastanowić się nad nowoczesnym stołem w wersji rozkładanej?

Odpowiedni rozmiar ma znaczenie

Kolejną kwestią, na którą należy bezwzględnie zwrócić uwagę, jest rozmiar stołu, który nierzadko budzi silne emocje u domowników. Część z nich chce zakupu dużego stołu, przy którym będzie można komfortowo spożyć posiłek, ale również oddać się takim rozrywkom jak wspólna gra planszowa czy układanie puzzli. Na szczęście, nowoczesne stoły do domu występują w wielu różnych wariantach jeśli chodzi o ich rozmiar. Dzięki temu można wybrać taki model, który będzie odpowiednio dopasowany do potrzeb, a także preferencji domowników.

Jeśli powierzchnia salonu nie pozwala na umieszczenie w nim dużego stołu, bezpiecznie jest zdecydować się na niewielki stolik z opcją jego rozkładania. W ten sposób na co dzień stół będzie mógł pozostawać złożony i tym samym nie zajmie zbyt wiele przestrzeni, a jednocześnie – w razie wizyty gości lub chęci rozegrania partyjki w warcaby lub inną grę planszową – będzie można podjąć aktywność z odpowiednią ilością miejsca.

Aby mieć pewność, że stół nie zajmie zbyt dużo miejsca, należy zmierzyć dostępną przestrzeń, pozostawiając co najmniej 70 cm odstępu pomiędzy blatem stołu a ścianą. Optymalną odległością jest około 1 metra, co pozwoli komfortowo siedzieć osobie znajdujące się przy stole i jednocześnie zachować przejście za nią, jednak wyżej wskazane 70 cm to absolutne minimum.

Stylowe rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz

Nowoczesne stoły do salonu to niezwykle bogata oferta produktów, które mogą pomóc w stworzeniu niepowtarzalnego wystroju wewnątrz. Można zdecydować się na zakup modelu niepowiązanego z żadną kolekcją mebli lub wręcz przeciwnie – wyposażyć się w pełen komplet mebli do salonu wraz ze stołem. Takie rozwiązanie sprawi, że pomieszczenie będzie się prezentować niezwykle stylowo, a poszczególne elementy będą się doskonale uzupełniać.

Nie oznacza to jednak, że wybór nowoczesnego stołu, który nie pochodzi z żadnego kompletu jest złym rozwiązaniem. To również bardzo dobra opcja, dzięki której można samodzielnie pobawić się w dekoratora wnętrz i uzyskać efekt, jakiego trudno doszukać się w jakimkolwiek innym domu.

Jaki kształt stołu?

Stoły do salonu mogą występować w wielu kształtach – od najpowszechniej znanych prostokątnych modeli, poprzez kwadratowe czy okrągłe lub elipsoidalne. Zdarzają się również modele wykonane w fantazyjnych kształtach, jednak wyżej wspomniane można spotkać najczęściej.

Jeśli w domu nie ma zbyt wiele przestrzeni, nowoczesne stoły kwadratowe lub prostokątne są najlepszym rozwiązaniem. Gdy potrzebne jest nieco więcej przestrzeni – można dosunąć je do brzegu pomieszczenia, zyskując tym samym trochę miejsca. Jednocześnie, okrągłe stoły oferują najwyższy komfort osobom, które przy nim zasiadają, gdyż nikt nie jest zmuszony siedzieć na rogu.

Wykorzystane materiały

Kolejną kwestią, która ma znaczenie podczas wyboru stołu, jest materiał, z którego go wykonano. W sprzedaży można znaleźć modele drewniane – zazwyczaj najdroższe, wykonane z materiału imitującego drewno, metalowe, z elementami wykonanymi ze szkła, a niekiedy nawet kamienia.

Wybór w tym zakresie powinien być uzależniony nie tylko od preferencji, ale również warunków. Przykładowo, podczas gdy stół ze szklanym blatem z pewnością prezentuje się doskonale, trudno mówić o bezpieczeństwie tego rozwiązania, gdy w domu znajdują się małe dzieci.

Dobór odpowiedniego nowoczesnego stołu dla domu jest nie lada wyzwaniem, ale również przyjemnością. Po wzięciu pod uwagę wszystkich powyższych zagadnień, można bez większych trudności wybrać model, który spełni wszystkie stawiane przed nim wymagania.

Related Posts

Leave a Comment