Nawożenie trawnika latem – dlaczego jest istotne?

by Kamil
0 comment

Piękny i zadbany trawnik to wizytówka ogrodu i jego właścicieli. Jego systematyczna pielęgnacja przy zastosowaniu właściwych produktów to klucz do sukcesu. Aby trawnik mógł cieszyć oko i napawać nas dumą, warto wiedzieć, jak zadbać o jego kondycję podczas najbardziej wymagającej pory roku, jaką jest lato, używając do tego celu nawozów.

Trawnik w lecie – wyzwanie ogrodnicze

Pielęgnacja trawnika w lecie stanowi ogromne wyzwanie. Jest to zazwyczaj czas wysokich temperatur, które jeśli połączymy z długotrwałym brakiem opadów, mogą mieć drastyczne konsekwencje dla kondycji trawnika. W lecie trawa rośnie najintensywniej, a susze i upały mogą skutecznie zahamować jej wzrost. Nawet kilka dni suszy mogą skutkować usychaniem darni przy pełnej ekspozycji na słońce oraz powstawaniem ubytków w miejscach, gdzie trawa jest płytko ukorzeniona. Aby trawa przetrwała ten ciężki okres bez szwanku, należy zadbać o to, aby dostarczyć trawnikowi odpowiednie składniki odżywcze, by skutecznie zabezpieczyć go przed utratą walorów estetycznych.

Jak dbać o trawnik w okresie letnim?

Nawożenie trawnika, obok jego nawadniania oraz koszenia, jest istotnym elementem jego pielęgnacji. Składniki pokarmowe w nawozach do trawy nie tylko wpływają na jej intensywne wybarwienie, ale także na zwartość darni, dzięki czemu rozrost mchu i chwastów jest zdecydowanie mniejszy. Samo koszenie, choć jest niezbędne dla utrzymania stałego wzrostu trawnika, niestety również przyczynia się do zubożenia gleby w składniki odżywcze, dlatego należy uzupełniać je nawozami. Dlatego tak ważne jest zasilanie trawnika w okresie letnim, kiedy na skutek ograniczonej ilości wody trawa jest bardziej osłabiona.

Nawożenie trawnika należy zawsze wykonywać przed opadami deszczu. Jeśli panuje upał, po zasileniu trawy należy ją obficie podlać. W ten sposób zapewnimy równomierne rozpuszczenie się nawozu i jego wsiąknięcie do gleby. Przy stosowaniu granulek należy także pamiętać, że ich zalegające pozostałości w źdźbłach trawy w połączeniu z silnym nasłonecznieniem mogą spowodować wręcz odwrotny skutek, czyli wywołać poparzenie trawy. Z tego powodu raczej unikamy nawożenia w okresie suszy. Nawozy zawsze stosujemy zgodnie z zaleceniem producenta – na opakowaniach można znaleźć dokładne wskazówki dotyczące dawkowania. Na stronie https://sklepdlaogrodu.pl/ znajduje się nie tylko wiele cennych wskazówek dotyczących zasilania trawnika latem, ale również całą gamę wysokiej jakości nawozów do trawników. Ogólna zasada mówi także, aby na trawnikach na podłożu bardziej gliniastym używać mniej nawozu granulowanego, natomiast więcej na glebach piaszczystych.

Jaki rodzaj nawozu wybrać w okresie letnim?

Najczęściej stosowane nawozy w okresie letnim to produkty granulowane. Ich formuła pozwala na sprawne rozrzucenie nawozu nawet na dużej powierzchni trawnika, a składniki odżywcze zawarte w granulkach są uwalniane stopniowe wraz z ich rozpuszczaniem się i wnikaniem do gleby. Nawozy mineralne granulowane zaleca się podawać 2-3 razy w trakcie sezonu, średnio co 3-4 tygodni. Czas ten należy uzależnić także od kondycji samego trawnika. Warto jednak mieć na względzie, że zbyt częste nawożenie nie jest korzystne dla trawnika, ponieważ może go osłabić. Najwygodniejszą opcją będzie stosowanie preparatów o przedłużonym działaniu. Wiele z nich uwalnia substancje pokarmowe przez kilka tygodni, a nawet miesięcy, zabezpieczając trawnik przed utratą ważnych mikro- i makroelementów. Nawozy do trawnika nie tylko dostarczą mu niezbędnych składników pokarmowych, ale w wymagającym okresie letnim zmniejszą ryzyko jego wypalenia oraz przyspieszą rozwój korzeni i darni, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się zadbanym trawnikiem także w upalne dni.  

Related Posts

Leave a Comment