Życie potrafi czasami zaskakiwać awarią instalacji wodnej. Awarie mogą być mniejsze bądź większe. Jednak tutaj pojawia się pytanie czy zawsze konieczna jest wymiana starej na nową, czy można po prostu spróbować ją naprawić i to najlepiej samodzielnie, wszak dzięki temu znacząco się zaoszczędzi. Postaramy się rozwiać owe wątpliwości i przedstawimy Wam w tym wpisie najlepsze rozwiązania.
Kiedy najlepiej zdecydować się na wymianę instalacji wodnej?
Warto wiedzieć, że wymiana instalacji wodnej jest niezwykle czasochłonna, ale i kosztowna. Dodatkowo w tym przypadku konieczne jest rozkuwanie ścian, ale i wymiana orurowania czy też całej armatury. Zatem większość osób decyzję o wymianie starej na nową podejmuje w momencie, gdy dokonuje kompleksowego remontu. Warto też pamiętać, że wymiana instalacji wodnej wymaga właściwego zaplanowania i jeżeli rzeczywiście dokonujecie totalnej modernizacji i metamorfozy, to na samym początku pamiętajcie, aby wybrać miejsca, w których ma być zamontowana armatura. Trzeba też wymienić punkt wyprowadzenia dla wody. Dodatkowo należy wstępnie rozplanować przyłączenia, tak aby pasowały do montowanych urządzeń sanitarnych. Regułą jest wybieranie punktu odniesienia dobranego do pionu kanalizacyjnego, gdyż w innym przypadku całkowita wymiana instalacji może być praktycznie niemożliwa bądź też bardzo trudna.
Dodatkowe udogodnienia – czy warto na nie postawić?
Wymieniając instalację wodną, wymienia się też orurowanie i tutaj np. zamiast modeli plastikowych można wybrać metalowe, odporne na korodowanie. Warto też odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie zastrzeżenia miało się do poprzedniej instalacji. Dzięki temu użytkownik może wprowadzić takie zmiany, które zapewnią jeszcze większą wygodę użytkowania, ale też poprawią estetykę bądź bezpieczeństwo. Tutaj zastosowanie mają np. urządzenia uzdatniające wodę, szczególnie jeżeli jej jakość nie jest na najwyższym poziomie. Swoją drogą właściwie dobrany filtr sprawia, że instalacja może dłużej pracować. Dobrym tego przykładem jest odżelaziacz czy też filtr zmiękczający wodę. Tutaj mamy też radę, koniecznie zwracajcie uwagę na samą średnicę rur, która musi być doskonale dostosowana i dopasowana do rodzaju podłączeń.
A może naprawa? Czy to dobry pomysł?
Warto zdawać sobie sprawę, że wymiana całej instalacji jest niezwykle czasochłonna, ale też generuje bardzo wysokie koszty. Nie bez znaczenia jest również to, że kucie w ścianach wymaga potem ich naprawy i w większości przypadków trzeba korzystać z usług profesjonalistów, gdyż nie każdy użytkownik poradzi sobie sam. Jeżeli dochodzi do awarii, np. przy umywalce czy zlewie, to wystarczy dokonać małych modyfikacji i w przypadku np. nieszczelności, zastosować klej anaerobowy (link). Jest on łatwy w użytkowaniu, ale też bardzo skuteczny i co ważne trwały. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy cała instalacja znajduje się w ścianach. Wtedy bez kucia ani rusz. Jednocześnie wykonanie takiej naprawy wymaga solidnej wiedzy z tego zakresu, gdyż jeżeli popełnicie błąd, to musicie liczyć się z tym, że koszty pracy znacząco wzrosną. Tutaj też przypominamy, że nie należy oszczędzać na materiałach i zawsze należy kierować się jakością, natomiast nie należy kierować się ceną.
Czy warto podejmować się remontu samodzielnie, czy lepiej zatrudnić fachowca?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż wszystko zależy od kontekstu. Uszczelnianie czy też klejenie plastikowych elementów można wykonać samodzielnie i tutaj zastosowanie mają kleje anaerobowe. Natomiast jeżeli czeka Was wymiana całej instalacji, to mimo tego, że nawet posiadacie jakąś wiedzę, to zdecydowanie nie warto podejmować się tych prac samodzielnie. Trzeba zauważyć, że jeżeli popełnicie błąd w wykonaniu instalacji, która jest zabudowana, to ten błąd może bardzo dużo Was kosztować, gdyż zwyczajnie może dojść do przeciekania, którego nie zauważycie, a potem na ścianach pojawi się już pleśń i grzyb, który jest nie tylko niebezpieczny dla zdrowia, ale też trudny w usunięciu, co znowu będzie generować wysokie koszty i jeszcze dłuższy czas pracy, a znalezienie dobrego fachowca wcale nie jest łatwe.
Prawidłowo działająca instalacja wodna jest niezbędna dla funkcjonalności, ale i wygody i trzeba o tym pamiętać. Ponadto gdy już zauważycie małą awarię, powinniście reagować, gdyż dzięki temu uda Wam się uniknąć tej dużej.
Nazywam się Kamil Kowalski i od lat z pasją zajmuję się tematyką budownictwa oraz wykończeń wnętrz. Specjalizuję się w doradztwie remontowym, pomagając klientom w wyborze odpowiednich materiałów oraz rozwiązań, które łączą funkcjonalność z estetyką. Moje doświadczenie zdobyłem, realizując liczne projekty, od modernizacji mieszkań po kompleksowe wykończenia domów.