Najlepsze meble do salonu – czyli jakie?

by Kamil
0 comment

Salon to bez wątpienia kluczowe miejsce w każdym domu. Podczas, gdy kuchnia jest sercem danego domostwa, to salon stanowi jego wizytówkę, jak i centrum życia rodzinnego.

To przecież tam najczęściej przyjmujemy gości i spędzamy relaksujący czas z rodziną czy znajomymi. Nic więc dziwnego, że urządzanie tego miejsca bywa traktowane bardzo poważnie. Jakie meble do salonu wybrać i na co zwracać uwagę urządzając to pomieszczenie?

Aranżacja wnętrz – samodzielnie czy z pomocą fachowca?

To aspekt przed którym staje wielu ludzi chcących urządzić wnętrza. Oczywiście, zdecydowanie się na samodzielne opracowanie wystroju jest opcją tańsza – nie opłacamy wszak fachowca, wykonania przez niego projektu i konsultacji. Jednakże nie wszyscy posiadają wnętrzarski zmysł estetyczny, jak i dysponują wystarczającą ilością wolnego czasu na poszukiwanie inspiracji, oraz zastanawianie się jakie meble do salonu sprawdzą się najlepiej.

To, czy zlecamy urządzanie salonu architektowi wnętrz czy sami podejmujemy wyzwanie jest więc kwestią indywidualną.

Na co zwrócić uwagę aranżując salon?

Urządzanie wnętrz to nie tylko kwestia zakupu mebli jakie nam się podobają. Powinny być one bowiem nie tylko dopasowane do stylu w jakim urządzamy dom, ale i do pomieszczenia którego mają być częścią. Dlatego należy wziąć pod uwagę gabaryty salonu – również jego wysokość. Kolejnym ważnym elementem są sprawy związane z oświetleniem czyli położenie okien i ilość światła jaka dzięki nim wpada do pomieszczenia.

Konieczne jest również wzięcie pod uwagę rozmieszczenia kaloryferów jak i gniazdek elektrycznych – wszak chcemy uniknąć sytuacji, gdy już złożone meble stoją w naszym salonie i … zasłaniają grzejnik, połowę okna bądź całkowicie uniemożliwiają dostęp do gniazdek lub włącznika światła.

Urządzanie wnętrz i dobór mebli do salonu – gdzie szukać inspiracji?

Potężnej dozy inspiracji mogą dostarczyć katalogi sklepów meblowych. Czasami wystarczy jeden rzut oka na daną wizualizację i już wiadomo, że to jest to, co chcielibyśmy mieć u siebie w domu.  Warto przejrzeć również blogi  i wnętrzarskie profile na Instagramie, bądź rzucić okiem na bogactwo stylowych zdjęć na Pinterest. Być może Twoi znajomi mają salon, który zrobił na Tobie wrażenie.  Warto zebrać pomysły i inspiracje, oraz zestawić je z możliwościami pomieszczenia które chcemy urządzić,  zanim wyruszymy po idealne meble do salonu.

Salon przestrzenny, a mały salon

Urządzanie każdego salonu to wyzwanie. W niewielkich wnętrzach warto postawić na jasne kolory, odpowiednie oświetlenie i być może zastosowanie luster aby optycznie powiększyć pomieszczenie. Dobrze postawić na styl aranżacyjny, który nie wymaga wielu dodatków czy dekoracji, ponieważ może to sprawić, że urządzenie będzie wydawać się mniejsze. Gdy dysponujemy większą powierzchnią, za sprawą mebli do salonu możemy podzielić ją na strefy. Meble w całości tapicerowane nie muszą stać przy ścianie.  Doskonale będą się prezentować również w centrum pomieszczenia, oddzielając strefę z jadalnią, od strefy relaksu przed TV.

Related Posts

Leave a Comment