Na czym polega ocieplanie fundamentów?

by Kamil
0 comment

Czynność ocieplania fundamentów budynku jest ważnym elementem w procesie zapewniania optymalnej termoizolacji cieplnej. Dzięki zastosowaniu wydajnych produktów można stworzyć optymalne zabezpieczenie, które pozwoli na utrzymanie odpowiedniego zakresu temperatur. Izolowanie fundamentów może być realizowane wieloma nowoczesnymi metodami. Wśród nich wykorzystuje się różne typy materiałów, które różnią się od siebie wytrzymałością, ceną i innymi parametrami technicznymi.

Jak wygląda ocieplanie budynków mieszkaniowych w praktyce?

Ocieplanie budynków mieszkalnych to obowiązek każdej osoby, która chce zadbać o właściwe parametry termoizolacyjne budynku. Proces ten wykonuje się nie tylko w kontekście starych, kilkudziesięcioletnich domów. Fundament powinien być także izolowany w przypadku wykonywania go z pustaków ze specjalną wkładką syntetyczną (ze styropianu), albo z materiałów keramzybetonowych, które tworzy specjalna betoniarnia. Szczecin jest dobrym przykładem miasta, w którym realizuje się tego typu produkcję. Wracając do tematu ocieplania fundamentów, to takie działania muszą uwzględniać również położenie hydroizolacji budynku. Jednym z największych problemów jest bowiem niszczący wpływ wilgoci, która nie została odprowadzona i gromadzi się w szczelinach fundamentowych.

Typy izolacji – ocieplanie fundamentów różnymi materiałami

Zabezpieczenie przeciw wilgoci jest podstawą do dobrego ocieplenia budynku. Nasiąkanie poszczególnych elementów, nawet dobrze odseparowanych od gruntu, może generować problemy związane z zawilgoceniem konstrukcji budynku. Warto zatem, realizując ocieplenie fundamentów, zadbać o wszystkie działania związane z zapobieganiem gromadzenia się wilgoci. Późniejsza ich naprawa może być bowiem bardzo problematyczna w wykonaniu i bolesna dla naszego budżetu. Ocieplanie fundamentów niegdyś nie było tak chętnie wykonywane, jak jest to dzisiaj. Okazuje się jednak, że takie działanie może znacząco poprawić izolację cieplną wewnątrz budynku, co przekłada się na niższe koszty energii i możliwość utrzymania elementów konstrukcyjnych w dobrym stanie technicznym. Fundamenty mogą być ocieplane:

*od zewnątrz,

*pomiędzy warstwami,

*od wewnątrz.

Izolacja termiczna fundamentów – kiedy jest niezbędna?

W przypadku niektórych materiałów budowlanych, stosowanie dodatkowych izolacji termicznych nie zawsze jest koniecznością. Dobrym przykładem takiej konstrukcji jest dom wykonany z bloczków keramzytobetonowych. Mają one wysokie parametry utrzymywania temperatury, wobec czego nie trzeba w takim przypadku stosować opcjonalnych dodatków ocieplających. Nie zawsze jednak będziemy mieć do czynienia z takim standardem. W innych przypadkach stosuje się m.in. płyty z materiału termoizolacyjnego. Muszą być to elementy, które nie są podatne na wchłanianie wilgoci. Nieodzowna okazuje się także pianka z poliuretanu o parametrach zamkniętokomórkowych. Chodzi przede wszystkim o to, aby izolacja była maksymalnie szczelna, nie chłonęła wody i gwarantowała separację termiczną od gruntu.

Related Posts

Leave a Comment