Strona główna » Meble z drewna: 10 porad, które pomogą Ci uniknąć kosztownych błędów

Meble z drewna: 10 porad, które pomogą Ci uniknąć kosztownych błędów

by Kamil
0 comments

Meble z drewna to coś więcej niż zwykły dodatek do wnętrza. Są one inwestycją, która może przetrwać pokolenia. Jednak, jak każda inwestycja, wymaga pewnej staranności i uwagi. Chociaż drewniane meble mogą być nieco droższe na początku, ich długowieczność i piękno sprawiają, że są warte każdego wydanego grosza.

Wyobraź sobie, że wchodzisz na stronę sklepu z meblami, a Twoje oczy natychmiast zwracają się w stronę pięknie wykonanego, drewnianego stołu. Czy to miłość od pierwszego wejrzenia? Być może, ale musisz wiedzieć, na co się piszesz!

1. Wybierz odpowiedni rodzaj drewna

Wybór drewna to nie tylko kwestia decyzji między dębem i sosną. Oba gatunki mogą być dobre, ale wszystko zależy od Twoich potrzeb i oczekiwań. Podstawową różnicą między nimi jest rodzaj drewna. Dąb to przykład drewna twardego, natomiast sosna zalicza się do gatunków miękkich. 

Jeżeli chcesz mebli, które przetrwają próbę czasu, wybierz twarde drewno, takie jak dąb, grab, czy buk. Są one trwałe i gęste. Jeśli zależy Ci na lekkich i tańszych rozwiązaniach, sosna, świerk, czy olcha mogą okazać się odpowiednie. Musisz jednak liczyć się z tym, że miękkie drewno jest bardziej podatne na uszkodzenia, zarysowania i wgniecenia.

Do wyboru masz jeszcze meble z drewna egzotycznego (np. mahoń, teak i palisander), cenionego za swój unikalny wygląd i bogatą gamę odcieni. Wiele z nich jest jednak trudno dostępnych i bardziej wymagających pod względem pielęgnacji.

Polecamy -  Modna kuchnia w 2022 roku - sprawdź najnowsze trendy kuchenne!

Pamiętaj, że wybór rodzaju drewna powinien zależeć nie tylko od Twojego gustu, ale także funkcji, jaką mają pełnić meble i warunków, w jakich będą używane. 

Na przykład, jeśli szukasz mebli do salonu, które będą intensywnie wykorzystywane, dąb jest lepszym wyborem niż chociażby świerk. Z kolei, jeżeli chcesz urozmaicić swój ogród ekskluzywnymi meblami, odpornymi na warunki atmosferyczne, teak może sprawdzić się wyśmienicie.

2. Weź pod uwagę wymagania i ograniczenia przestrzeni

Zawsze mierz dostępną przestrzeń przed zakupem. Przemyśl, w którym miejscu chcesz postawić mebel, w jaki sposób się rozkłada lub otwiera tak, aby Twoje pomieszczenia zachowywały funkcjonalność, zawsze!

Nawet najpiękniejsze fronty i blaty w dłuższej perspektywie nie zrekompensują konieczności codziennego przeciskania się między meblami i odsuwania biurka, by móc otworzyć komodę.

W przypadku małych przestrzeni warto przemyśleć rozkładane drewniane stoły. Możesz powiększać ich blat, kiedy zachodzi taka potrzeba i oszczędzać przestrzeń zawsze wtedy, kiedy wystarcza Ci ich mniejsza wersja.

3. Wybierz odpowiednie wykończenie

Wykończenie mebli może podkreślić naturalne piękno drewna, ale może też je zniszczyć, jeśli nie jest dobrze dobrane. Chroni również drewno przed uszkodzeniami.

Jedną z najlepszych opcji jest olejowanie. Olej to naturalne wykończenie, które podkreśla rysunek i kolor drewna. Nadaje mu delikatny, ciepły połysk i chroni przed wilgocią, plamami i zarysowaniami. Wosk to kolejne naturalne wykończenie, które tworzy na powierzchni drewna cienką, wodoodporną, miękką powłokę. Maskuje również jego drobne uszkodzenia. Często stosowanym rozwiązaniem jest połączenie olejów i wosków dające wszystkie zalety obu tych produktów.

Bejca natomiast zmienia kolor drewna, podkreślając jednocześnie jego rysunek. Nie zapewnia takiej ochrony jak olej, czy wosk, dlatego zwykle jest stosowana w połączeniu z lakierem, a rzadziej z olejowoskiem. Zaletą bejcy jest możliwość uzyskania szerokiej gamy efektów kolorystycznych, od subtelnych tonów naturalnych po intensywne barwy.

Polecamy -  Jak praktycznie urządzić biuro?

Lakier to kolejna, dostępna opcja wykończenia, która tworzy trwałą, przezroczystą powłokę, chroniącą drewno przed uszkodzeniami. Lakier dostępny jest w różnych stopniach połysku, od matowego po błyszczący, co pozwala na dopasowanie wykończenia do stylu wnętrza. Jego wadą jest to, że może on z czasem pękać lub żółknąć, szczególnie pod wpływem słońca. Lakieru w przeciwieństwie do oleju czy wosków nie jesteśmy w stanie naprawić samodzielnie co oznacza, że meble wykończone lakierem “brzydko” się starzeją. 

Olejowanie i woskowanie przenika do struktury drewna, lakier natomiast buduje jedynie zewnętrzną warstwę ochronną na jego powierzchni.

4. Postępuj zgodnie z zaleceniami montażu

Nawet najpiękniejsze meble mogą stać się koszmarem, jeśli nie są poprawnie zamontowane. Pomijanie instrukcji bywa bardzo kuszące i wiele osób tak właśnie postępuje, jednak bardzo często kończy się to brakiem stabilności mebli, elementami, które powinny stanowić ich część, a dziwnym trafem nigdzie nie pasują. W efekcie ryzykujesz szybszym zużywaniem mebli i mniejszym komfortem podczas korzystania z nich lub nawet niebezpieczeństwem uszkodzenia mebla czy jego użytkownika. 

5. Przestrzegaj zasad pielęgnacji drewna

Drewno jest materiałem naturalnym i wymaga regularnej pielęgnacji. Pozbywaj się kurzu za pomocą miękkiej ściereczki, dobrze sprawdza się tu mikrofibra. Jeśli na powierzchni pojawią się plamy, namocz szmatkę w łagodnym roztworze z szarego mydła i zawsze wycieraj blaty do sucha, aby nie tworzyć osadów. Unikaj chemicznych detergentów, które mogą uszkodzić powierzchnię drewna.

6. Zadbaj o regularną konserwację mebli drewnianych

Co kilka tygodni, warto zastosować specjalistyczny produkt do konserwacji drewna, który pomoże utrzymać jego piękno na długie lata. Wystarczy nałożyć na meble specjalny olej lub wosk, zalecany przez producenta. Bardzo ważne, aby aplikować środek zgodnie z kierunkiem, w jakim przebiegają słoje drewna.

7. Zwróć uwagę na jakość wykonania

Skup się na detalach, takich jak łączenia, frezowania, wykorzystany mechanizm, jego widoczność i płynność działania. Przeczytaj dokładnie opisy poszczególnych produktów. Wiele powiedzą Ci one na temat tego, czy producent faktycznie przykłada wagę do precyzji.

Polecamy -  Jesienny wystrój domu

Te detale w finale stanowią różnicę pomiędzy jakimiś meblami z drewna, a tymi, które będą Cię cieszyć każdego dnia. Pomocne mogą być opinie klientów w Google na temat producenta mebli.

8. Chroń meble z drewna przed niesprzyjającymi warunkami

Wysychanie, pękanie, wypaczanie i blaknięcie to tylko niektóre z konsekwencji wystawiania drewna na działanie dużych wahań temperatury, wilgotności i promienie UV. Trzymaj meble z dala od kaloryferów i bezpośredniego światła słonecznego.

9. Weź pod uwagę swój styl życia

Od tego, jaki styl życia prowadzisz będzie zależało jakich mebli potrzebujesz. To proste. Mając dużą rodzinę z pewnością docenisz wiele miejsca do przechowywania, aby pomieścić wszystkie ubrania, zabawki i milion innych rzeczy, których nie chcesz pokazywać światu.

Pracując w domu, bez przeznaczonego do tego oddzielnego pomieszczenia, zmierzysz się z koniecznością wyboru mebli składanych, przy których możesz wygodnie realizować swoje obowiązki, a później złożyć je, by zapewnić dzieciom więcej przestrzeni do zabawy.

Jeżeli uwielbiasz spotkania z przyjaciółmi i organizację uroczystości, solidny stół w jadalni okaże się dla Ciebie przyjemną koniecznością.

10. Pamiętaj, że w meblach olejowanych  zawsze możesz zeszlifować blat

Zdarza się, że właściciele mebli drewnianych zapominają o tej bardzo przydatnej możliwości. Drewno ma to do siebie, że drobne zarysowania i uszkodzenia można zeszlifować. Pamiętaj jednak, aby zabezpieczyć później drewno olejem lub woskiem.

Podsumowując, dobrze dobrane i utrzymane meble drewniane mogą przetrwać pokolenia, dodając wnętrzom ciepła i charakteru, a Tobie zapewniając wygodę. Trzymaj się opisanych w tym artykule porad i ciesz pięknem oraz trwałością swoich mebli przez lata.

You may also like

Leave a Comment

O mnie

Stale śledzę nowe trendy oraz innowacje w branży budowlanej, co pozwala mi dostarczać praktyczne wskazówki i inspiracje na temat aranżacji wnętrz. Moim celem jest wspieranie klientów w realizacji ich wizji wymarzonego domu, a także dzielenie się wiedzą, która ułatwia podejmowanie świadomych decyzji remontowych. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których dzielę się sprawdzonymi poradami i pomysłami na każde wyzwanie związane z remontem.