Kotły na ekogroszek pokazują jak być eko bez OZE!

by Kamil
0 comment

Możemy być pewni, że ekologia to nie tylko chwilowy trend. Jest to szereg obowiązków, które musimy spełnić, aby nasza wyeksploatowana planeta mogła przetrwać. Niestety, wpływ człowieka na środowisko naturalne jest wyniszczający i konieczne jest podjęcie radykalnych kroków. Musimy pamiętać o tym aby dbać o środowisko podczas wykonywania codziennych czynności. Może to być realizowane między innymi poprzez wdrożenie zasad zero waste. Opiera się ona na redukcji marnotrawstwa w codziennym życiu.

W kontekście zanieczyszczenia powietrza bardzo ważne jest to czym ogrzewamy dom. Na rynku są dostępne rozwiązania, które pozwalają na zredukowanie negatywnego wpływu na środowisko. Większość czytelników, zapewne pomyśli w tej chwili o odnawialnych źródłach energii. Oczywiście nie jest to bezpodstawne, ponieważ OZE są rozwiązaniami, które charakteryzują się najmniejszą emisyjnością wśród urządzeń grzewczych. Pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne czy też kotły zasilane biomasą zyskują coraz większą popularność. Trzeba podkreślić, że takie rozwiązania niosą za sobą nie tylko korzyści ekologiczne ale również ekonomiczne. Odnawialne źródła energii to nowoczesne urządzenia, które cechują się oszczędnością.

Nie musimy jednak decydować się na odnawialne źródło energii, aby cieszyć się ekologicznym i oszczędnym źródłem ciepła. Rozwijają się wszystkie technologie grzewcze, również te konwencjonalne. Tutaj należy wyróżnić przede wszystkim kotły 5 klasy zasilane ekogroszkiem (np. Defro). Jest to najchętniej wybierane źródło ciepła przez polskich inwestorów. Dlaczego ekogroszek, który nie jest odnawialnym źródłem energii sprawia, że Twój dom jest eko? Wyjaśniamy!

Certyfikat Ecodesign – gwarancja ekologiczności

Ekogroszek to paliwo, które jeszcze do niedawna miało wielu przeciwników. Zmieniło się to jednak wraz z wprowadzeniem w życie dyrektywy Unii Europejskiej zwanej Ekoprojektem. Jest to rozporządzenie, które reguluje kwestie związane  z emisyjnością i sprawnością urządzeń grzewczych. Normy emisyjne zawarte w dokumencie kształtują się następująco:

Dla emisji cząstek stałych:

  •       kotły z podajnikiem automatycznym: < 40 mg/m3
  •       kotły z załadunkiem ręcznym: < 60 mg/m3

Dla emisji tlenku węgla:

  •       kotły z podajnikiem automatycznym: < 500 mg/m3
  •       kotły z załadunkiem ręcznym: < 700 mg/m3

Dla emisji OGC:

  •       kotły z podajnikiem automatycznym: < 20 mg/m3
  •       kotły z załadunkiem ręcznym: < 30 mg/m3

Dla emisji tlenków azotu:

  •       kotły na biomasę (np. pellet): < 200 mg/m3
  •       kotły na ekogroszek: < 350 mg/m3

Ponadto, wprowadzono pojęcie sezonowej efektywności energetycznej. Jest to sprawność urządzenia uwzględniająca zarówno pracę z mocą maksymalną jak i obniżoną. Jej wartość dla najczęściej używanych w domach kotłach o mocy do 20 kW nie może być niższa niż 75%. Dla urządzeń większych minimum to 77%.

Nowoczesne kotły na ekogroszek (największy wybór kotłów Defro), które są dostępne na rynku, oczywiście posiadają wspomniany wyżej certyfikat Ecodesign. W taki sposób stają się ciekawą alternatywą dla odnawialnych źródeł energii. Za piecami na ekogroszek z podajnikiem przemawia również fakt, że są znacznie tańsze niż chociażby pompy ciepła oraz bardziej oszczędne w eksploatacji. Koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą kotła na ekogroszek to około 0,13 zł. Jest to niemal najniższa wartość wśród wszystkich urządzeń grzewczych dostępnych na rynku.

Related Posts

Leave a Comment