Kiedy należy wymienić grzejnik?

by Kamil
0 comment

Grzejniki najczęściej wymieniamy gdy ich stan techniczny ulega pogorszeniu. Na kupno nowego grzejnika decydujemy się też ze względów estetycznych, ponieważ to najbardziej widoczny element instalacji grzewczej. Jednak to nie są jedyne aspekty jakie warto wziąć pod uwagę rozważając wymianę kaloryfera. Podpowiadamy w jakich sytuacjach należy zastąpić stary grzejnik nowym.

Korozja grzejnika

Gdy widzisz, że na Twoim grzejniku pojawiły się elementy korozji, warto go wymienić. Taki dziurawy kaloryfer nie będzie szczelny. Naprawa zazwyczaj okazuje się być bardziej kosztowna niż kupno nowego grzejnika. Natomiast gdy nieszczelne są wyłącznie zawory, wystarczy je wymienić – nie musisz kupować nowego kaloryfera.

Wysokie opłaty za ogrzewanie

Wysokie rachunki za ogrzewanie mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Jednak gdy budynek został ocieplony, a okna są szczelne, powodem mogą być niesprawne grzejniki. W pierwszym kroku należy sprawdzić czy cała powierzchnia grzejnika jest ciepła. Jeżeli kaloryfer grzeje tylko w górnej części, warto zacząć od wyczyszczenia go.  Można go również odpowietrzyć. Jeśli obie metody zawiodą, trzeba wymienić grzejnik na nowy, ponieważ nie będzie on w stanie dostatecznie ogrzać mieszkania.

Wymiana całej instalacji centralnego ogrzewania

W przypadku wymiany całej instalacji grzewczej trzeba też wymienić grzejniki. Na ogół stare kaloryfery źle działają w połączeniu z nowymi, niskotemperaturowymi instalacjami c.o. Nowe rury mogą się zapchać jeżeli we wnętrzu starych grzejników znajdują się różne zabrudzenia.

A co w przypadku gdy dochodzi tylko do wymiany kotła? Jeżeli wymieniamy kocioł – zwłaszcza na kondensacyjny, najczęściej należy również kupić nowe grzejniki. Może się okazać, że stare mają zbyt małą moc i nie wystarczą do ogrzania Twojego mieszkania. Jednak nie zawsze jest to konieczne, ponieważ kiedyś często instalowano w domach grzejniki o większej mocy niż wynikało to z zapotrzebowania na ciepło. W takiej sytuacji najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który oceni czy warto kupować nowe kaloryfery.

Walory estetyczne grzejników

Obecnie grzejniki nie tylko ogrzewają mieszkanie, ale pełnią również funkcje estetyczne. Nowoczesne kaloryfery są dostępne w wielu kolorach i kształtach. Traktuje się je jako element, który uzupełnia wystrój wnętrza. Z kolei stare grzejniki często bardziej rzucają się w oczy, ponieważ są masywne. Można je poddać renowacji – pomalować lub ukryć za maskowinicą. Jednak to powoduje starty ciepła. Wobec tego lepszym rozwiązaniem jest zastąpienie starego grzejnika nowym.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym https://luxradsklep.pl/ – który oferuje szeroki wybór grzejników, zaworów i akcesoriów renomowanej marki Luxrad. Firma prowadzi sprzedaż online i stacjonarną w Warszawie.

Related Posts

Leave a Comment