Płytki to sposób na wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu pokrycie podłogi tam, gdzie brudzi się ona najbardziej: w łazience, kuchni i korytarzu. Każde z tych pomieszczeń wymaga innych rozwiązań w zakresie wykończenia krawędzi przy ścianie. O ile sprawa wydaje się dość prosta w łazience, to wybór rozwiązania do kuchni czy korytarza się nieco komplikuje. Podpowiadamy, jakie listwy przypodłogowe wybrać do każdego z tych pomieszczeń.
Cokół z płytek czy listwa — czym wykończyć płytki podłogowe przy ścianie?
Co do zasady mamy dwa rozwiązania do wyboru, jeśli idzie o wykończenie płytek przy ścianie. Jednym z nich jest cokół, czyli opaska z pociętych płytek. Takie rozwiązanie jest praktyczne i ma swoje korzyści estetyczne. W wąskim korytarzu może sprawić, że powierzchnia podłogi wydaje się szersza. Podczas mycia nie musimy się martwić zachlapaniem ścian, chronią je bowiem płytki.
Drugim rozwiązanie maskujące szczeliny przy ścianie stanowią listwy przypodłogowe. Występują w wielu wariantach kolorów, kształtów i rozmiarów, dzięki czemu można je z powodzeniem dopasować do płytek lub ścian. Najbardziej polecane listwy do płytek w kuchni i łazience wykonane są z aluminium i tworzywa sztucznego. Niezależnie od materiału mogą one mieć kształt ćwierćwałka lub cokołu.
Zarówno cokoły z płytek, jak i listwy przypodłogowe mają swoje zalety. Ich wybór powinien być uzależniony od miejsca, gdzie będą montowane i estetyki wykończenia. Innymi słowy należy wybrać takie wykończenie krawędzi płytek przy ścianie, które będzie odporne na warunki panujące w pomieszczeniu oraz będzie pasować do aranżacji wnętrza.
Jak dobrać listwy przypodłogowe do płytek w łazience?
Dylemat cokół z płytek czy listwa zazwyczaj nie zachodzi, kiedy planujemy wykończenie łazienki. Pokrycie podłogi łączy się wówczas bezpośrednio z płytkami na ścianie, które większość z nas wybiera ze względów praktycznych.
Jednak w coraz większej liczbie projektów łazienek rezygnuje się z glazury na rzecz ścian z odpornych na wilgoć płyt g-k. Takie ściany można malować farbą hydrofobową na dowolny kolor, pokryć tapetą lub tynkiem strukturalnym, uzyskując w ten sposób nieszablonowe wnętrze. Na podłogach i w tym przypadku królują płytki — gres i glazura, aczkolwiek niektórzy stawiają na panele laminowane do łazienek lub podłogi żywiczne. Listwy przypodłogowe sprawdzą się do każdego z wymienionych rozwiązań. Cokoły z płytek natomiast będą dobrze wyglądać tylko w przypadku glazury lub gresu o jednolitym kolorze.
Listwy przypodłogowe do łazienki powinny cechować się wysoką odpornością na wilgoć. Odradzamy wybór profili z płyty MDF czy naturalnego drewna. Lepiej sprawdzą tu się listwy z PVC lub aluminium. Oba rodzaje występują w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu możemy dopasować je kolorem i stylem do płytek podłogowych lub zaplanowanego koloru ścian. Popularnością cieszą się wykończenia np. krawędzi w kolorze chromowanym, który nadaje się do wnętrz eleganckich, np. w stylu glamour. Profile do płytek mogą być cienkie, w formie ćwierćwałka lub cokołu.
Czytaj także: Jak budować – praktyczne porady i wskazówki budowlane
Jakie listwy przypodłogowe do płytek w kuchni?
Kuchnia wymaga doboru jeszcze trwalszych materiałów wykończeniowych niż łazienka. Tu problemem jest nie tylko wilgoć, ale również opary powstające podczas gotowania. Różnicę w trudności utrzymania czystości w kuchni widać przede wszystkim na powierzchni górnych szafek, które niezabezpieczone, trudno doczyścić. Zbiera się na nich lepka i tłusta maź. Problemu takiego nie mamy w łazience, w której odkurzenie nawet rzadko sprzątanych zakamarków zabiera tylko chwilę.
W związku z tym profile przypodłogowe do kuchni powinny być nie tylko odporne na wilgoć, ale również na ścieranie w wyniku częstego czyszczenia. Polecamy wybór profili aluminiowych lub lepszej jakości listew PVC. W kuchni, podobnie jak w łazience, istotną rolę odgrywa estetyka. Warto dopasować kolor listew do płytek podłogowych, co optycznie nieco powiększy przestrzeń.
W kuchniach łączonych z salonem istotny będzie sposób łączenia podłóg wyłożonych dwoma różnymi materiałami, np. terakoty z panelami. Tutaj sprawdzą się listwy dylatacyjne. Są zazwyczaj cienkie, a dzięki temu subtelne i pozwalają estetycznie zamaskować szczelinę między dwiema podłogami. Dostępne są w kolorach zbliżonych do podłogi, a także w opcji chromowanej.
Jakie listwy do płytek w korytarzu?
Korytarz, przedpokój, ganek czy sień to miejsca, w których podłogę musimy sprzątać stosunkowo często, jednak nie jest ona tak narażona na wilgoć jak powierzchnia w łazience, czy na uporczywe zabrudzenia jak w kuchni. Z tego powodu mamy stosunkowo dużą dowolność w doborze listew przypodłogowych do płytek, bo nie ograniczają nas w tym względy praktyczne. Jedyne czego potrzebujemy to profile odporne na uderzenia, bo o te w korytarzu nie trudno.
Profile do korytarza mogą być wykonane z płyt MDF, aluminium lub tworzywa sztucznego. Te ostatnie dostępne są w różnych kolorach, które łatwo dopasować stylistycznie do podłogi. Płyty MDF są bardziej polecane do wykańczania paneli i parkietów, ale mogą równie dobrze pasować do niektórych płytek. Wszystko zależy do potrzeb aranżacyjnych wnętrza.
Na koniec musimy wspomnieć o jednej nieoczywistej funkcji listew przypodłogowych. Za ich pomocą można maskować kable. Jeśli więc zależy Ci na montażu dodatkowego gniazdka elektrycznego, a nie chcesz kuć ścian, możesz przeciągnąć przewód po podłodze, zamaskować go listwą, a wykuć tylko niezbędny kawałek powierzchni. To rozwiązanie nie wchodzi w rachubę przy cokole z płytek.