Jak wybrać nowoczesny serwis obiadowy?

by Kamil
0 comment

Elegancki, porcelanowy serwis obiadowy, to prawdziwa duma gospodarzy. Przy tak nakrytym stole przyjemnie je się obiad w rodzinnym gronie, jeszcze przyjemniej przyjmuje gości. Nie wiesz, jaki serwis obiadowy wybrać? Przeczytaj nasz poradnik.

Serwis obiadowy – na ile osób?

Pytanie z pozoru banalne, ale gdy przyjrzymy mu się bliżej, okaże się, że odpowiedź wcale nie jest oczywista. Serwis obiadowy, jeśli postawimy na taki dobrej jakości i z dużą liczbą elementów dodatkowych, nie będzie małym wydatkiem. Z drugiej strony – nie ma sensu oszczędzać, bo przecież kupujemy go raz i planujemy używać wiele lat. Warto więc zawczasu zadać sobie pytania:

– Czy serwis ma służyć domownikom na co dzień, czy tylko przy większych uroczystościach?

– Ile osób jednorazowo planujemy posadzić przy stole?

Jeśli serwis obiadowy ma służyć domownikom przy codziennym spożywaniu posiłków, a rodzina nie jest liczna, to wystarczy taki przewidziany na sześć osób. Jeśli jednak szukamy serwisu świątecznego, to raczej przyda się ten obliczony na dwanaście osób.

Kwestia ile osób jednorazowo posadzimy przy stole, dotyczy raczej właśnie świąt lub większych uroczystości. Bardzo nieelegancko wygląda stół, na którym jeden lub dwa talerze są dołożone z innego kompletu, bo zabrakło. W takiej sytuacji lepiej kupić większy serwis lub dwa tego samego rodzaju. Niektóre sklepy oferują możliwość rozbudowywania serwisów o dodatkowe talerze lub pojedyncze elementy.

Za dużo talerzy w serwisie? Z talerzami jak z dziećmi i szklankami – ich nigdy nie jest za dużo. Jeśli mamy delikatny nadmiar, to stłuczenie jednego czy nawet kilku talerzy nie będzie żadnym problemem. Gorzej, gdy wszystko będzie wyliczone co do sztuki.

Bogate, nowoczesne zdobienie, czy minimalizm? Jaki wzór na serwis obiadowy?

Wygląd serwisu obiadowego powinien korespondować z aranżacją salonu bądź jadalni. Jeśli urządziliśmy dom w stylu retro to i serwis powinien nawiązywać do drugiej połowy dwudziestego wieku. Jeśli stawiamy na nowoczesny minimalizm, to ręcznie malowany serwis w kwiaty nie będzie najlepszym wyborem.

A co z nowoczesnym wzornictwem, inspirowanym sztuką etniczną, orientalną i skandynawską? Tu ważna jest nie tylko aranżacja wnętrza, warto zwrócić uwagę także na kolorystykę. Przepiękny serwis obiadowy Bizancjum ze sklepu polszklo.com.pl zachwyca unikalnym wzorem stworzonym na bazie błękitu i złota. Taki serwis można z powodzeniem położyć na białym obrusie, ale już niekoniecznie żółtym lub zielonym. Także niebieski lub granatowy nie będzie dla niego najlepszym tłem. Natomiast z powodzeniem mogą mu towarzyszyć białe, szare, lub niebieskie ściany. Jeśli wnętrze zostało zaaranżowane w ciepłych barwach, to lepszym wyborem będzie serwis Yvonne z tego samego sklepu.

Jakie elementy zawiera nowoczesny serwis obiadowy?

Serwis obiadowy to nie tylko komplet talerzy (duże obiadowe, głębokie i deserowe). Powinien się w nim znaleźć także komplet półmisków i salaterek, sosjerka oraz waza na zupę. Bardziej rozbudowane serwisy mają w komplecie także filiżanki ze spodeczkami.

Przy kompletowaniu serwisu obiadowego warto zostawić sobie furtkę w postaci możliwości jego rozbudowy. Z czasem może okazać się, że przydałby się jeszcze jeden półmisek lub że jedna waza to za mało. Przydatna jest też możliwość uzupełnienia brakujących talerzy.

Related Posts

Leave a Comment