Aranżacja małego salonu to nie lada wyzwanie. Z założenia jest to pomieszczenie, które pełni najważniejszą funkcję do domu – w salonie najczęściej toczy się życie rodzinno-towarzyskie. Co więcej, pomieszczenie to nierzadko łączy w sobie funkcje pokoju dziennego, jadalni, sypialni, a nawet domowego biura. Połączenie wszystkich aspektów wymaga pomysłowości, kreatywności oraz kompromisu.
Czego nie może zabraknąć w salonie?
Salon to najważniejsze pomieszczenie w domu, dlatego też powinien być nie tylko efektowny, ale przede wszystkim funkcjonalny. Musi się w nim znaleźć miejsce na wygodny wypoczynek, telewizor, a nierzadko także duży stół. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie salonu z kuchnią – rozwiązanie to sprawdza się przede wszystkim w sytuacji, gdy obydwa pomieszczenia są stosunkowo małe i trudne w aranżacji. Tworząc wspólną przestrzeń można wyodrębnić aneks kuchenny oddzielony wysoką ladą, a w pozostałej części wygospodarować część pełniącą funkcję jadalni oraz stricte wypoczynkową. Alternatywą dla stołu może być wyspa kuchenna, nie mniej jednak w tej sytuacji wskazane jest umieszczenie w części stricte salonowej dużej, rozkładanej ławy, która zapewni komfortowe i wygodne przyjmowanie gości.
Ważnym elementem aranżacyjnym jest także wypoczynek, czyli sofa lub narożnik oraz ewentualne fotele. Meble te najczęściej są umieszczane w centralnej części salonu, pełniąc jednocześnie funkcję użytkową i reprezentacyjną. Dobrym pomysłem okazuje się sofa lub narożnik z funkcja spania – zwłaszcza, gdy salon ma jednocześnie pełnić funkcję sypialni lub pokoju gościnnego.
Wybór pozostałych mebli to przede wszystkim wspólny mianownik indywidualnego gustu i możliwości technicznych pomieszczenia. Warto jednak postawić na meble lekkie i funkcjonalne. W małym salonie doskonale sprawdzi się oszklona witryna lub kredens bądź klasyczna komoda. Całość dopełnią meble przeznaczone na elektronikę, utrzymane w tym samym stylu. Zdecydowanie należy unikać umieszczania mebli na siłę – ich nadmiar może sprawdzić, że salon będzie wydawał się przytłoczony i mało atrakcyjny pod względem estetycznym.
Ściany i podłoga w małym salonie
Częstym problemem, z którym muszą zmierzyć się właściciele małych salonów, jest kolor ścian i podłogi. Zdecydowanie lepszą alternatywą są w tym przypadku jasne, pastelowe kolory, które optycznie powiększą przestrzeń. Można postawić na klasyczną biel lub jasny beż. Doskonale prezentuje się także pudrowy róż, subtelny błękit czy ciepła zieleń. Aby ściany nie były nudne, wystarczy udekorować je fototapetą, obrazami lub umieszczonymi w antyramach zdjęciami z domowego albumu, zwracaj ac oczywiście uwagę na odpowiednio duży format fotografii. Alternatywnym rozwiązaniem są modne i niezwykle efektowne panele 3D.
W podobnej tonacji warto zaaranżować podłogę – najlepszą propozycją są w tym przypadku klasyczne, ponadczasowe odcienie beżu lub szarości, ewentualnie jasny brąz. Warto postawić na monochromatyczność i zamontować taką samą podłogę w salonie, kuchni i przedpokoju, czyli pomieszczeniach, które są ze sobą bezpośrednio połączone.
Jak ożywić mały salon?
Ścisk i brak przestrzeni w salonie może przytłaczać pomieszczenie, niekorzystnie wpływając na jego estetykę. Rezygnacja z dużej meblościanki na rzecz funkcjonalnych półek to z pewnością doskonały pomysł, może jednak okazać się niewystarczający. Doskonałym i jednocześnie bardzo praktycznym sposobem, który pozwoli optycznie powiększyć i rozjaśnić mały salon, jest ozdobne lustro zawieszone na ścianie. Możliwości wyboru jest tutaj wiele – począwszy od modeli wąskich i wysokich, poprzez lustra poziome, a na wielkoformatowych, zajmujących znaczną część ściany skończywszy.
Odpowiednie meble do salonu można znaleźć na stronie sklepu Strong Tree https://strongtree.pl/
1 comment
Fajny poradnik 😉