Jak odnowić drewnianą podłogę?

by Kamil
0 comment

Bez względu na to, jak solidne drewno wybierzemy na naszą posadzkę, z biegiem czasu i wraz z intensywnością jego eksploatowania, ulega ona zniszczeniu. Dochodzi tutaj do ścierania wierzchniej warstwy zabezpieczającej.

Bez względu na to, jak solidne drewno wybierzemy na naszą posadzkę, z biegiem czasu i wraz z intensywnością jego eksploatowania, ulega ona zniszczeniu. Dochodzi tutaj do ścierania wierzchniej warstwy zabezpieczającej. W wyniku tego zostaje odsłonięte drewno, które tym samym staje się bardziej podatne na różnego rodzaju uszkodzenia. Wtedy też możemy obserwować zarysowania, pojawiające się plamy, wgniecenia oraz intensywne matowienie podłogi. Kiedy zaobserwujemy obecność w tego typu uszczerbków, warto pomyśleć o renowacji drewnianej podłogi. Jak możemy tego dokonać? Jak należy się do tego przygotować? Na te oraz inne pytania znajdziecie odpowiedź W dalszej części naszego tekstu.

Kiedy należy zdecydować się na renowację drewnianej podłogi?

Mimo tego, że drewno jest surowcem drogim, znów zyskuje na ogromnej popularności. Wynika to między innymi z tego, że materiał ten potrafi doskonale dopasować się do różnorodnych aranżacji. Ponadto jest surowcem niezwykle ciepłym i zapewniającym nam doskonałą izolację akustyczną. Niewątpliwie jednak najchętniej wybierany jest tego względu, że jest ona niezwykle trwałe. Musi jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że nawet możliwie najwyższy gatunek drewna, wyróżniający się swoją twardością i wytrzymałością, nie będzie możliwy do stuprocentowego zabezpieczenia przed różnego rodzaju uszkodzeniami. Dlatego też, drewno wyników wzmożonej eksploatacji może po prostu się niszczyć.

Oczywiście sytuacja ta nie jest zjawiskiem, które pojawia się regularnie w jednolitych odstępach czasu. Tak naprawdę renowacja drewnianej podłogi to czynność, którą wykonuje się raz na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat, dlatego też warto zdecydować się na taką posadzkę bez względu na to, czy wybieramy tradycyjne parkiety, czy też deski z litego drewna. Pamiętajmy, że renowacja posadzki będzie możliwa tylko wtedy, kiedy wybierzemy drewno.

Naturalnie, by móc znów cieszyć się piękną podłogą, najlepszym zabiegiem renowacyjnym będzie cyklinowanie. Jeżeli zaobserwujemy widoczne przetarcia na warstwie zabezpieczającej, wgniecenia, zarysowania, plamy i tak dalej, warto zdecydować się na cyklinowanie podłogi. Rzecz jasna musimy pamiętać o tym, że zbyt zniszczony parkiet lub deski, które zostały zalane w wyniku powodzi, nie posiadają jednolitej struktury, nie będą możliwe do odnowienia. Z całą pewnością, Jeżeli nie do końca wiemy, czy nasz parkiet lub deski drewniane nadają się do odświeżenia, warto skonsultować się z fachowcami, którzy oceniają stan podłóg, a także zajmą się ich odświeżeniem.

Jak należy przygotować się do odświeżenia naszej drewnianej posadzki?

Jeżeli zdecydujemy się na cyklinowanie podłogi, musimy wiedzieć o tym, że cały ten proces wymaga odpowiedniego przygotowania. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że na kilka dni będziemy zmuszeni opuścić mieszkanie. Oczywiście tego typu czynności wymagają również opróżnienia pomieszczeń z różnego rodzaju mebli i sprzętów. W przypadku zabudowy stałej może ona pozostać na swoim miejscu. Niewątpliwie usunięcie wszelkich sprzętów i stojących przedmiotów z mieszkania będzie czynnością najtrudniejszą. Dlatego też sam zabieg renowacyjny warto zaplanować wtedy, kiedy chcemy również zająć się gruntownym remontem naszego mieszkania lub domu. Niewątpliwie tego typu czynności połączone razem będą łatwiejsze do wykonania. Należy również pamiętać o tym, by mieszkanie opróżnić z różnorodnych dodatków, a także zdemontować listwy przypodłogowe.

Jak przebiega cyklinowanie podłogi?

Bez wątpienia, jeżeli zdecydujemy się na powierzenie tego zadania fachowcom, możemy liczyć na co, że cały proces zajmie tylko kilka dni. Oczywiście należy również uwzględnić czas potrzebny na opróżnienie mieszkania, ale renowacja posadzki nie powinna trwać długo. Naturalnie wszystko zależy od stanu podłogi, jednakowoż możemy liczyć na to, że same działania, włącznie z zabezpieczeniem drewna nie będą trwały dłużej niż 5 dni. W rzeczy samej warto mieć świadomość również tego, że na etapie cyklinowania możliwa jest wymiana klepek parkietu, desek, czy także uzupełnienie istniejących szpar.

By przeprowadzić ten zabieg renowacyjny, potrzebna jest cykliniarka, szlifierka kątowa oraz papier ścierny o zróżnicowanych gradacji. Na początek musimy oczyścić podłogę i zeszlifować wierzchnią warstwę zabezpieczającą. Oczywiście należy pamiętać o odpowiednim kierunku oraz stałej sile dociskania maszyny do posadzki. Później należy zmienić papier ścierny, a także kierunek czyszczenia. Dokładnie należy zadbać o wyczyszczenie zagłębień oraz szczelin. Kiedy zakończy się etap ścierania wierzchniej warstwy, całość podłogi należy odkurzyć i dokładnie wyczyścić. Dalszym etapem jest zadbanie o nadanie jej gładkości i ponowne jej wyczyszczenie. Na samym końcu, kiedy drewno zostało już odświeżone, należy nałożyć interesujący nas preparat zabezpieczający. W zdecydowanej większości podłogę się lakieruje, ale popularne jest także olejowanie i bejcowanie.

Podsumowanie

Kiedy zdecydujemy się na cyklinowanie naszej drewnianej posadzki, powinniśmy mieć świadomość również tego, że w wyniku prac remontowych może dojść do delikatnej zmiany koloru naszego drewna. Oczywiście wszystko zależy także od wyboru odpowiedniego preparatu zabezpieczającego. Tak naprawdę, kiedy podłoga wyschnie, możemy śmiało ją użytkować, pamiętając o późniejszym doborze odpowiednich środków pielęgnacyjnych.

Related Posts

Leave a Comment