Jak dobrać narzutę na łóżko?

by Kamil
0 comment

Narzuta na łóżko to nie tylko praktyczny dodatek, który chroni łózko przed zabrudzeniami, ale również estetyczny element dekoracyjny. Aby pełniła swoje funkcje, musi być odpowiednio dobrana. Jak dobrać idealną narzutę na łóżko?

Narzuta na łóżko – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Narzuta na łóżko zwykle kupowana jest ze względów praktycznych. Wiele osób ma łózko sypialniane i nie chowa pościeli do środka, tylko zostawia łóżko niepościelone. W takim przypadku zadaniem narzuty jest zakrycie pościeli, a tym samym ochrona przed kurzem, zabrudzeniami czy zniszczeniem. Jednocześnie jest ciekawym elementem dekoracyjnym, który potrafi w prosty sposób podkreślić aranżację albo nadać charakteru pomieszczeniu. Jaką narzutę wybrać, aby była funkcjonalna i stylowa? Przede wszystkim pod uwagę weź:

  • materiał, z którego wykonano narzutę,
  • kolor oraz wzór,
  • rozmiar.

Jaki materiał na tkaninę?

Materiał, z którego wykonana jest narzuta na łóżko, ma wpływ zarówno na jej właściwości, jak i estetykę. Poszczególne materiały różnią się między sobą, mają zalety, ale i wady. Rodzaj tkaniny należy uzależnić także od funkcji, jaką narzuta ma pełnić. Jeśli ma być dekoracją, to nie musi być ani wytrzymała, ani gruba. Z kolei narzuta, która ma być dodatkowym okryciem, powinna być wykonana z grubego, pikowanego materiału, który będzie także przyjemny w dotyku. Nie bez znaczenia jest także kolor albo wzór. Narzuta na łóżko ma być spójna z pozostałymi elementami wyposażenia wnętrz. W ten sposób całość będzie się dobrze prezentować.

Optymalnym rozwiązaniem są narzuty bawełniane. Bawełna jest wytrzymała, można ją prać w pralce, a do tego ładnie się prezentuje. Sprawdzi się w przypadku zwierząt domowych. Jeżeli zależy Ci, aby narzuta była tylko estetyczna, postaw na modele z satyny. Satyna prezentuje się bardzo szykownie i podkreśli luksusowy charakter wnętrza.

Jaki rozmiar narzuty wybrać?

Łóżko możesz przykryć narzutą na dwa sposoby, co ma wpływ na ostateczny rozmiar narzuty.

Narzuta zakrywa całe łóżko

Pierwszy sposób polega na tym, że narzuta przykrywa całe łóżko. Aby wiedzieć, jakie wymiary ma mieć okrycie, musisz obliczyć odpowiednią szerokość oraz długość. Szerokość narzuty obliczysz, sumując: szerokość łóżka i podwójną wysokość łóżka z materacem. Czyli w przypadku łóżka o wymiarach 160×200 cm i 40 cm wysokość od podłogi, obliczenie wygląda następująco: 160cm + 2x40cm. Do długości narzuty dolicz odległość od podłogi.

Narzuta zawinięta pod materac

Druga metoda polega na tym, że narzutę zawija się pod materac. To doskonałe rozwiązanie, jeżeli chcesz wyeksponować nie tylko narzutę, ale i łóżko. Aby obliczyć szerokość narzuty, zsumuj szerokość materaca, podwójną wysokość materaca oraz dodaj zakładkę (ok 10 cm z jednej strony, czyli razem 20 cm). Przykładowo na łóżko 160×200 cm potrzebujesz: 160cm (szerokość łóżka) + 2x20cm (wysokość materaca) + 20cm (zakładki). Z koli, aby otrzymać długość narzuty, do długości materaca dodaj zakładkę. W przypadku powyższych wymiarów obliczenie wygląda następująco: 200cm (długość materaca) + 10cm (zakładka).

Related Posts

Leave a Comment