Dobrze zagospodarowany i urządzony ogród to niebanalna wizytówka nieruchomości. Dla wielu osób jest to sposób na odpoczynek i relaks. Jak urządzić mały ogród, aby znalazło się w nim zarówno miejsce na warzywa, jak i szeroko rozumianą rekreację?
Potrzeby i oczekiwania domowników
Przygotowując projekt ogrodu w pierwszej kolejności należy określić, kto i w jakim celu będzie korzystał z jego zasobów? Równie ważne są oczekiwania estetyczne domowników, a także to, kto i w jakim wymiarze czasowym będzie zajmował się pielęgnacją. Na tej podstawie można przygotować właściwy projekt, podzielić ogród na strefy, a także określić zakres i kolejność prac, które należy wykonać.
Trzeba jednak pamiętać, że niektóre rozwiązania wymagają dodatkowych czynników. Przykładem może być tutaj choćby przysłowiowy warzywniak, który najlepiej usytuować w miejscu słonecznym, na lekkiej, żyznej glebie. Część warzywną można oddzielić od rekreacyjnej drewnianym, ażurowym opłotowaniem i roślinami pnącymi lub efektownie przyciętym żywopłotem.
Część rekreacyjna
Część rekreacyjną najlepiej wyznaczyć w bezpośrednim sąsiedztwie tarasu lub wejścia do domu. Rozwiązanie to pozwoli stworzyć spójną estetycznie i architektonicznie całość, zapewniając użytkownikom komfort i wygodę podczas korzystania z zasobów ogrodu.
Projektując przestrzeń rekreacyjną w małym ogrodzie trzeba liczyć się z tym, że może zabraknąć miejsca na stabilną, drewnianą altankę – alternatywą w tym przypadku jest zadaszenie przy domowym tarasie. W okresie wiosenno-letnim, przy sprzyjającej pogodzie, życie rodzinne skupia się przede wszystkim w obrębie tarasu. To tutaj serwowane są posiłki, organizowane spotkania towarzyskie, a nawet rodzinne uroczystości. Warto więc zadbać o efektowne i niebanalne otoczenie. Jedną z propozycji jest umiejętne rozmieszczenie dekoracyjnych przesłon, czyli trejaży, pergoli lub żywopłotów. Ciekawym pomysłem okazuje się również „rzeźbienie” terenu z wykorzystaniem roślin – trzeba jednak pamiętać, że jest to możliwe tylko w sytuacji, gdy taras znajduje się na wzniesieniu.
Ogród a dzieci
Ogród to przysłowiowy raj dla najmłodszych, warto więc zadbać, aby czuły się w nim dobrze i były bezpieczne. Jednym ze stricte dziecięcych elementów w ogrodzie jest przydomowy plac zabaw. Wbrew pozorom szeroki wachlarz urządzeń zabawowo-rekreacyjnych nie stanowi w tym przypadku ułatwienia, zwłaszcza, gdy trzeba stawić czoła ograniczeniom technicznym. Najlepszym rozwiązaniem okazują się wówczas elementy mobilne, umożliwiające szybki demontaż lub zmianę lokalizacji. Mowa tu m.in. o piaskownicy czy letnim basenie ze zjeżdżalnią. Przyda się także lekkie zadaszenie lub domek, w którym dzieci będą mogły ukryć się przed nadmiarem promieni słonecznych.
Dziecięcą część rekreacyjną najlepiej umieścić w bezpośrednim sąsiedztwie tarasu lub miejsca wypoczynkowego, w którym przebywają dorośli – pozwoli to zachować kontrolę nad bawiącymi się dziećmi. Przydomowy plac zabaw w ogrodzie warto obsadzić drzewami i krzewami, które nie tylko podkreślą charakter i klimat miejsca, ale stworzą dodatkowa atrakcję dla najmłodszych, zapewniając im jednocześnie stały kontakt z przyrodą.
1 comment
Fajny wpis 😉