IKEA: mała kuchnia – duże możliwości

by Kamil
1 comment
IKEA: mała kuchnia - duże możliwości

Mała kuchnia – duże wyzwanie. Aranżacja pomieszczenia nie musi jednak ograniczać się wyłącznie do niezbędnych sprzętów i urządzeń, wystarczy odrobina kreatywności i pomysłowości, by stworzyć funkcjonalną, wygodną i – co najważniejsze – oryginalną pod względem estetycznym przestrzeń użytkową. Korzystając z dostępnych w IKEA rozwiązań, można urządzić małą kuchnię w kształcie litery L, z praktyczną wyspą lub jednorzędowo, wybierając meble na wymiar.

Dobry projekt to podstawa

Mała kuchnia kojarzy się przede wszystkim z mieszkaniem w bloku. Ograniczony metraż nie musi jednak oznaczać ograniczeń aranżacyjnych, wystarczy odpowiednio zaprojektować przestrzeń użytkową, optymalnie wykorzystując każdy centymetr.

Podstawą dobrze urządzonej kuchni jest wyznaczenie trzech podstawowych stref:

– zapasów i przechowywania;

– przygotowywania posiłków i zmywania;

– gotowania.

Każda część wymaga odpowiedniego zagospodarowania, a także umieszczenia w niej niezbędnych sprzętów i urządzeń. Ważną kwestią jest także wybór kształtu zabudowy – jeśli kuchnia jest mała i wąska, najlepiej zdecydować się na zabudowę jednorzędową, ustawiając meble i sprzęty w rzędzie, a po przeciwnej stronie tworząc strefę umożliwiającą spożywanie posiłków. Jest to prosty sposób, by oszczędzić miejsce, zapewniając domownikom wygodne i komfortowe użytkowanie pomieszczenia kuchennego. Alternatywą może być w tym przypadku zabudowa w kształcie litery L – rozwiązanie to pozwala zyskać wolną ścianę, przy której można postawić rozkładany stolik IKEA.  Warto nadmienić, że wspomniana aranżacja jest często stosowana w przypadku nowoczesnych aneksów kuchennych, gdyż umożliwia płynne przejście z części kuchennej do salonu. W tym przypadku podstawowym elementem wyposażeniowym jest funkcjonalny narożnik, w którym znajdą się szafki z półkami obrotowymi lub wysuwanymi koszami. Cięższe elementy, czyli lodówkę, zlew, blat, piekarnik i płytę grzewczą najlepiej ustawić przy krótszej ścianie. Pod blatem roboczym można dodatkowo umieścić szafki kuchenne.

Gdzie umieścić kuchenne meble?

W małej kuchni zasadniczo mieści się niewiele przedmiotów, nic więc dziwnego, że wielu właścicieli staje przed pytaniem, jak rozmieścić szafki kuchenne, by pomieszczenie było estetyczne i zarazem funkcjonalne? Praktycznym pomysłem są tutaj zestawy mebli IKEA lub projekty wykonywane na indywidualne zamówienie. Planując rozmieszczenie szafek, warto wykorzystać potencjał, jaki kryją w sobie kuchenne ściany. Zabudowanie ich meblami użytkowymi aż po sam sufit pozwoli stworzyć efektowną aranżację, dając jednocześnie optymalną ilość miejsca na przechowywanie kuchennych akcesoriów, przypraw i zapasów jedzenia. W wyższych partiach można przechowywać rzeczy rzadziej używane, natomiast w niższych to, co jest potrzebne podczas codziennego przygotowywania posiłków.

Co jeszcze przyda się w małej kuchni?

Aranżując małą kuchnię warto wykorzystać także mobilne meble IKEA, np. wyspy lub wózki kuchenne, które można w dowolny sposób przestawiać. Jest to wygodny i praktyczny sposób, by zyskać dodatkową przestrzeń do przechowywania produktów spożywczych lub akcesoriów kuchennych. Ich zaletą jest przede wszystkim to, że mogą być ustawiane tam, gdzie są akurat potrzebne.

Sprytnym sposobem, który zapewni komfort i wygodę w kuchni są również różnego rodzaju relingi, szyny, haczyki oraz listwy magnetyczne, dostępne w salonach IKEA. Akcesoria te w znaczny sposób ułatwią i usprawnią organizację pracy w małej, wąskiej kuchni, tworząc funkcjonalne miejsce do odwieszania kuchennych akcesoriów typu kubki, chochle, noże, łopatki i inne.

Related Posts

1 comment

piotrek 2 marca 2021 - 18:26

Polecam dodatkowo z ikei zamówić składanie mebli 😉

Reply

Leave a Comment