Granit we wnętrzach — do czego się nadaje?

by Kamil
0 comment

Granit to materiał, który jest niezwykle popularny w branży wykończeniowej i budowlanej. Bardzo często wykorzystywany jest zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Do czego można wykorzystywać granit i jakie są jego właściwości? Na co zwracać uwagę podczas wybierania elementów granitowych do pomieszczeń i dlaczego warto zainwestować w takie rozwiązanie?

Wysoka jakość i ciekawy design w różnych kolorach

Cenne właściwości granitu sprawiają, że ma on bardzo szerokie zastosowanie. Jest to skała magmowa, która charakteryzuje się wysoką twardością. Jest on też bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne takie, jak odpryski czy ścieranie. Ma wysoką gęstość, dzięki czemu jest to skała o bardzo niskiej przepuszczalności. Bez najmniejszego problemu wytrzymuje zmienne warunki pogodowe, dlatego też bardzo często można spotkać nagrobki granitowe oraz pomniki i rzeźby ogrodowe z tego materiału. 

Dużą zaletą granitu jest fakt, że dostępny jest on w naprawdę wielu różnych kolorach. Ogromny przekrój barw sprawia, że w nowoczesnym budownictwie doceniane są nie tylko wyjątkowe właściwości granitu, ale także jego walory estetyczne. Można z łatwością dopasować kolor tego minerału do wybranego wnętrza, aby stworzyć naprawdę elegancką i spójną kompozycję, która przetrwa długie lata i będzie prezentować się bardzo szykownie i designersko. 

Szerokie zastosowanie wytrzymałego granitu

Granit może być wykorzystywany w bardzo różnym charakterze. Dzięki temu, że jest to skała o niskiej przepuszczalności i bardzo wysokiej odporności, to idealnie sprawdza się na zewnątrz oraz wewnątrz pomieszczeń. W środku bardzo często można spotkać się z wykorzystaniem płyt granitowych zarówno w formie okładziny podłogowej, jak i ściennej. Bardzo popularne są również schody wewnętrzne wykonane z granitu oraz obudowy kominkowe z tego materiału. 

W nowoczesnych wnętrzach bardzo często pojawiają się także parapety granitowe w różnych kolorach i o różnej szerokości. Najpopularniejszą formą zastosowania granitu w domach i mieszkaniach są jednak od lat blaty. Mogą być to zarówno blaty kuchenne, jak i łazienkowe. Płyty granitowe o odpowiedniej grubości sprawdzają się także jako blaty stolików kawowych, a także dużych stołów jadalnianych. 

Wykonane z granitu blaty można z łatwością dopasować do kolorystyki w danym pomieszczeniu. Są one odporne na ciepło i zimno, nie trzeba obawiać się, że gładka powierzchnia łatwo odpryśnie lub powstaną na niej nieestetyczne zarysowania. Wszystko dzięki temu, że ta skała magmowa jest niezwykle odporna i solidna. Nie straszne jej uszkodzenia mechaniczne powstałe przy codziennym użytkowaniu podczas porannej toalety czy przygotowywania obiadu.

Related Posts

Leave a Comment