Gdzie usytuować domowe biuro?

by Kamil
1 comment
Gdzie usytuować domowe biuro?

Coraz więcej osób decyduje się na wykonywanie obowiązków zawodowych w zaciszu własnego domu. Dla jednych jest to konieczność, dla innych atrakcyjna alternatywa. Wspólnym mianownikiem jest w tym przypadku domowe biuro, czyli miejsce, w którym spokojnie można wykonywać pracę zawodową.

Komfort i przyjazna atmosfera

Domowe biuro powinno być przede wszystkim przyjazne, zapewniające spokój, ciszę i możliwość skupienia się na pracy, dlatego też zdecydowanie należy unikać bezpośredniego sąsiedztwa kuchni lub salonu, czyli miejsc, z których korzystają wszyscy domownicy. Zdarza się jednak, że ograniczony metraż lokalu mieszkalnego uniemożliwia stworzenie biura w samodzielnym pomieszczeniu – w tej sytuacji miejsce do pracy najlepiej wygospodarować w sypialni, ewentualnie w salonie, ustalając z domownikami „godziny pracy”. Odpowiednia atmosfera, cisza i spokój sprzyjają koncentracji, co automatycznie przekłada się na wydajność pracy.

Przygotowując miejsce do pracy należy również zadbać o odpowiednie oświetlenie – optymalnym rozwiązaniem jest oczywiście światło dzienne, dlatego też biurko najlepiej umieścić bezpośrednio przy oknie. Alternatywą jest oświetlenie sztuczne, obejmujące zarówno główne źródło światła, czyli lampę sufitową, jak i dodatkowe rozwiązania w postaci regulowanej lampki umieszczonej na biurku.

Meble to podstawa

Podstawą domowego biura są wygodne, funkcjonalne, ergonomiczne meble. Obowiązkowym elementem jest dopasowane do potrzeb użytkownika biurko oraz fotel lub krzesło, najlepiej z regulowanym oparciem i siedziskiem. Dobrym pomysłem jest także fotel gamingowy, którego zaletą jest to, że sam dopasowuje się do sylwetki użytkownika, zapewniając komfort i wygodę podczas pracy, a jak wiadomo, ergonomia podczas pracy przed komputerem to kwestia priorytetowa.

Również biurko należy wybierać starannie, zwracając uwagę na jego funkcjonalność i możliwości techniczne. Odpowiednio dobrane powinno posiadać duży blat roboczy, dopasowany do wzrostu użytkownika. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie funkcjonalności mebla przed dokonaniem zakupu – wystarczy usiąść przy biurku i sprawdzić, czy umożliwia ono wygodne ułożenie rąk oraz zachowanie prawidłowej postawy ciała podczas pracy. Przydatną cechą jest także mobilność biurka.

Pod względem wizualno-estetycznym przedmiotowy mebel powinien współgrać z ogólnym charakterem pomieszczenia, wpisując się w jego styl i tworząc spójną całość.

Kolory wpływają na koncentrację

Nie od dziś wiadomo, że rośliny zielone pozytywnie wpływają na samopoczucie człowieka, poprawiają koncentrację i mobilizują do aktywności intelektualnej. Akcentów zielonych nie powinno więc zabraknąć także w miejscu pracy. Odpowiednio dobrane rośliny nie tyko ożywią i uatrakcyjnią stylizację pomieszczenia, ale nade wszystko poprawią komfort pracy. Zieleń działa uspokajająco, koi nadwyrężony podczas pracy wzrok, ułatwia myślenie, pobudza i poprawia proces twórczy.

Podobną funkcję pełnią wszelkiego rodzaju dodatki aranżacyjne – wykonane z naturalnych materiałów zapewnią domową, ciepłą i przytulną atmosferę podczas wykonywania obowiązków domowych. Zdecydowanie należy unikać krzykliwych, nasyconych i intensywnych kolorów, które mogą rozpraszać i odciągać uwagę. Zdecydowanie lepszym wyborem są subtelne beże, barwy ziemi oraz odcienie naturalnego drewna.

Related Posts

1 comment

Beata 2 marca 2021 - 18:25

Ja mam biuro domowe raz w kuchni.. raz w salonie 😉 Tam gdzie cisza i spokój i aktualnie dzieci się nie bawią

Reply

Leave a Comment