Garderoba jako element sypialni

by Kamil
1 comment

Artykuł powstał przy współpracy z https://oleslaw.pl/

Ograniczony metraż to główny problem, z jakim muszą zmierzyć się właściciele małych mieszkań. Utworzenie oddzielnej, wygodnej garderoby okazuje się w tym przypadku bardzo trudne, wręcz niemożliwe, dlatego też zadanie to pełni sypialnia. Jak zaaranżować garderobę w sypialni, aby optymalnie spełniała swoją funkcję?

Skorzystaj z oferty – oświetlenie do sypialni

Optymalne wykorzystanie przestrzeni

Garderoba w sypialni to rozwiązanie, które cieszy się sporym zainteresowaniem – zarówno ze względów technicznych, jak i stricte praktycznych. Możliwości aranżacyjnych jest wiele, począwszy od usytuowania garderoby we wnęce, poprzez wydzielenie części pokoju, a na alternatywie w postaci dużej szafy na odzież skończywszy. Wybór konkretnej propozycji należy do właścicieli, którzy najczęściej kierują się wygodą i komfortem użytkowania. Warto jednak pamiętać, że każde rozwiązanie w istotny sposób wpływa na wygląd i funkcjonalność sypialni. Dobrze zaplanowana i umieszczona garderoba poza funkcją praktyczną może stanowić także ciekawy element estetyczny w pomieszczeniu sypialnianym.

Ogólnie zakłada się, że garderoba powinna być przede wszystkim pojemna – tak, aby zmieściła się w niej nie tylko odzież, ale również odkurzacz, deska do prasowania i szereg innych akcesoriów, które niekoniecznie powinny znajdować się w widocznych miejscach. Niestety, nie zawsze jest możliwe wygospodarowanie odrębnego pomieszczenia czy choćby jego części na garderobę, a tym samym konieczne staje się znalezienie optymalnej alternatywy, niekiedy tworzonej w oparciu o estetyczno-funkcjonalny kompromis. Okazuje się jednak, że równie efektowna pod względem estetycznym może być przeznaczona na potrzeby garderoby pojemna komoda, bieliźniarka, a nawet garderobiany wieszak.

Garderoba nie jedno ma imię

Urządzając garderobę w sypialni należy wziąć pod uwagę przede wszystkim możliwości techniczne pokoju oraz indywidualne potrzeby. Najlepszą propozycją wydaje się wykonanie ścianki działowej z płyty kartonowo-gipsowej, która wydzieli część pomieszczenia na garderobę. Schowek garderobiany najlepiej wyposażyć w przesuwane drzwi, które zajmują mniej miejsca niż tradycyjne skrzydła. Minimalna szerokość ściany umożliwiająca przygotowanie garderoby to 1,2 metra. Istotną kwestią jest zapewnienie w schowku odpowiedniej cyrkulacji powietrza – dzięki temu w garderobie nie będzie gromadzić się wilgoć.

Optymalnym rozwiązaniem jest pełna zabudowa, w której bez problemu można zamontować szafki aż do sufitu. Niestety, wysokie ścianki pomniejszają wnętrze, dlatego w małej sypialni lepszą alternatywą jest umieszczenie za wezgłowiem ścianki o wysokości 2 metrów, która zasłoni wieszaki i półki, tworząc przy tym wrażenie lekkości.

Doskonałym miejscem na garderobę są różnej wielkości wnęki, które wystarczy wyposażyć w kilka półek, garderobianych szuflad lub wieszaków i oddzielić przesuwanymi drzwiami lub ozdobną kotarą.

Jeśli urządzacie sypialnię, nieodzowne mogą wydać się lampki nocne do sypialni. W ten sposób możecie stworzyć naprawdę miły klimat tanim kosztem.

A może szafa w zabudowie?

Garderobę można efektownie zastąpić szafą do zabudowy – propozycja ta sprawdza się także w nietypowych, małych i wąskich pomieszczeniach. Szafę do zabudowy można kupić, zamówić na wymiar lub wykonać samemu – wystarczy odrobina umiejętności technicznych, przesuwane drzwi, system prowadnic, kilka półek i drążek na wieszaki. Boki i plecki stanowić będą ściany, które można zabezpieczyć okleiną meblową.

Głębokość zabudowy nie powinna być mniejsza niż 55 cm, w przypadku przesuwanych frontów zaleca się 65 cm. Długość drążków na ubrania nie powinna natomiast przekraczać 100 cm – dłuższe wymagają dodatkowych zabezpieczeń, które uchronią je przed uginaniem. Długość szuflad również nie powinna wynosić więcej niż 100 cm, natomiast optymalna głębokość to 40-60 cm. Idealna głębokość półek mieści się w granicach 35-40 cm – większe mogą okazać się niepraktyczne i trudne w użytkowaniu.

Przy współpracy z https://www.homeidea.com.pl/sypialnia/

Przy współpracy z producentem taśmy LED https://www.kingled.pl/sklep/tasmy_led/tasma-led/

Related Posts

1 comment

Pati_wiks 2 marca 2021 - 18:23

Bardzo fajny wpis, ostatnio zastanawiałam się z mężem jak urządzić swoją garderobę

Reply

Leave a Comment