Garaż – męskie królestwo – Inspiracje garażu | Pomysły i aranżacje

by Kamil
0 comment
Garaż - męskie królestwo

Garaż kojarzy się przede wszystkim z miejscem, w którym jest przechowywany samochód. Pełni także funkcję pomieszczenia gospodarczego i warsztatu. Niejednokrotnie okazuje się jednak świątynią męskości, stanowiąc osobiste królestwo właściciela.

Podręczny warsztat

Majsterkowanie to hobby, któremu oddaje się wielu mężczyzn. Dla jednych są to drobne prace stolarskie, dla innych naprawa sprzętu elektronicznego. Są też tacy, którzy potrafią wygospodarować w garażu miejsce na mini siłownię.

Jak widać, możliwości zagospodarowania wolnej przestrzeni garażowej jest wiele, można wręcz stwierdzić, że jedynym ograniczeniem jest w tym przypadku pomysłowość i kreatywność gospodarza. Nietrudno jednak zauważyć, że najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest tworzenie w garażu mini warsztatu, czyli miejsca do majsterkowania. Podstawowym elementem wyposażeniowym jest w tym przypadku wygodny i funkcjonalny stół roboczy – najlepiej rozkładany. Wybierając konkretny model należy kierować się przede wszystkim możliwościami technicznymi pomieszczenia, czyli przestrzenią, jaką można przeznaczyć na warsztat. Warto także pamiętać, że dobrze przygotowana część warsztatowa powinna być zlokalizowana w odpowiedniej odległości od miejsca garażowania samochodu – tym sposobem można uniknąć ewentualnego uszkodzenia auta podczas majsterkowania.  

Półki, szafki, oświetlenie

Porządek w garażu to gwarancja dobrej i efektywnej pracy. Umożliwią to funkcjonalne szafki i półki na narzędzia i akcesoria warsztatowe. Pomocne w zachowaniu nienagannego porządku okazują się także listwy magnetyczne, niewielkie pojemniki lub słoiczki, w których można przechowywać śrubki i gwoździe, płyty perforowane, haki, a także uchwyty na narzędzia.

Bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie – oprócz dużej lampy, oświetlającej całe pomieszczenie, przydadzą się także lampka warsztatowa, która zapewni optymalne oświetlenie miejsca pracy. Moc żarówki powinna być na tyle wysoka, aby zapewniła optymalną ilość jasnego światła, nawet do 300 lumenów. 

Konieczne jest zamontowanie co najmniej kilku kontaktów, umożliwiających jednoczesne podłączenie lampki warsztatowej oraz używanych podczas pracy sprzętów i urządzeń. Kontakty muszą posiadać zabezpieczenie w postaci dedykowanych osłon.

Garaż jako domowe zaplecze

W opinii specjalistów od aranżacji wnętrz z Sonito odpowiadania aranżacja i urządzenie garażu zapewni maksymalny poziom komfortu wszystkim jego użytkownikom. W pomieszczeniach garażowych często można spotkać sezonowy sprzęt sportowy, narzędzia ogrodnicze i wiele innych przedmiotów, używanych okazjonalnie. Wspomniane akcesoria najczęściej są składowane w głębszych częściach pomieszczenia. Chcąc uniknąć bałaganu i rozgardiaszu, warto umieścić je w szafie lub na hakach – także umieszczanych bezpośrednio pod sufitem. Na najwyższym poziomie warto umieścić rzeczy używane najrzadziej, np. sprzęt campingowy lub narciarski. Rowery, rolki, deskorolki czy rakiety do tenisa można powiesić na hakach, osłaniając je dodatkowo przed kurzem i brudem. Na półkach pod sufitem warto również wygospodarować miejsce na opony samochodowe, wymieniane najczęściej dwa razy w roku.

Półki i regały garażowe można wykonać samodzielnie, wykorzystując w tym celu materiały dostępne w sklepach lub marketach budowlanych. Zaletą tego rozwiązania, poza aspektem stricte ekonomicznym, jest dostosowanie mebli do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Related Posts

Leave a Comment