Domowy hol jako przedsionek salonu

by Kamil
1 comment
Domowy hol jako przedsionek salonu

Hol kojarzy się przede wszystkim z dużymi obiektami o charakterze hotelowym. Rozwiązanie to coraz częściej można też znaleźć w nowoczesnych budynkach mieszkalnych. Domowy hol to miejsce szczególne – stąd bowiem rozchodzą się drogi do pozostałych pomieszczeń. Warto więc zadbać o jego odpowiednią aranżację.

Mapa domu

Hol w dużym domu stanowi swego rodzaju mapę lub kierunkowskaz – zdarza się, że z holu prowadzą drzwi do salonu z jadalnią i kuchnią, garażu, toalety dla gości, garderoby, a nawet domowego biura. Całość dopełniają prowadzące na piętro schody. Atrakcyjne urządzenie holu w tej sytuacji okazuje się nie lada wyzwaniem. Ważna kwestią na planie stricte projektowym jest nie tylko rozmieszczenie poszczególnych skrzydeł drzwiowych, ale także kierunek ich otwierania. Odpowiednie rozplanowanie przestrzeni pozwoli uniknąć wielu niedogodności, dają też pewność, że drzwi otwierane na zewnątrz nie będą kolidować ze znajdującymi się w holu meblami. Istotnym czynnikiem, który należy uwzględnić podczas urządzania holu, jest zapewnienie domownikom i gościom bezkolizyjnego przemieszczania się w holu.

Hol otwarty na dom

Jednym z propozycji architektonicznych jest hol otwarty na dom. Rozwiązanie to sprawdza się przede wszystkim w przypadku dużych budynków mieszkalnych, w których bez problemu można oddzielić strefę wejścia i strefę dzienną, zapewniając mieszkańcom poczucie prywatności. Trzeba jednak pamiętać, że dom jako budynek tworzy architektoniczną całość, więc poszczególne pomieszczenia powinny wzajemnie się dopełniać i współgrać na płaszczyźnie estetycznej.

Nadmiar drzwi w holu może tworzyć poczucie wizualnego chaosu i bałaganu. Chcąc tego uniknąć, usprawniając jednocześnie komunikację, warto wprowadzić określoną hierarchię, czyli zadbać o to, aby drzwi prowadzące do sfery dziennej były bardziej zauważalne, a pozostałe wtapiały się w tło. Doskonałym rozwiązaniem są tutaj duże, dwuskrzydłowe drzwi z przeszkleniami, prowadzące bezpośrednio do salonu. Dzięki temu hol stanie się bardziej przejrzysty i atrakcyjny pod względem estetycznym, a goście nie będą musieli błądzić w poszukiwaniu właściwego wejścia.

Jeśli z holu prowadzą drzwi do garażu, należy zwrócić uwagę na to, aby były one solidne i dobrze zabezpieczone. Wbrew pozorom są one równie ważne, jak główna brama wjazdowa, prowadząca z zewnątrz. W celu zwiększenia bezpieczeństwa można zamykać je na klucz zarówno w ciągu dnia, jak i w porze nocnej.

Meble w holu

Ostatnim elementem, który należy uwzględnić podczas urządzania holu, jest wybór mebli. Wbrew pozorom nie należy wstawiać tu niebotycznych ilości szaf i szafek, gdyż mogą przytłoczyć atrakcyjność wejścia. Faktem jest, że możliwości techniczne są tutaj większe niż w przypadku małego i ciasnego przedpokoju, wystarczy jednak wstawić dużą, pojemną szafę wnękową, by zorganizować miejsce na wierzchnie okrycia letnie i zimowe jednocześnie. Wybór konkretnego modelu zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb rodziny – im więcej domowników, tym większa szafa. Dobrym pomysłem są tutaj meble wbudowane w ścianę.

Przy drzwiach wejściowych warto umieścić funkcjonalny wieszak na ubrania oraz szafkę na buty wyposażoną w duże, wygodne lustro oraz siedzisko. Pozwoli na bezproblemową zmianę obuwia i odzieży wierzchniej, a także ewentualne poprawki w zakresie szeroko rozumianego wyglądu.

https://oleslaw.pl/

Related Posts

1 comment

bb_19_12_01 2 marca 2021 - 18:24

Uważam że hol to wizytówka domu 😉

Ciekawy wpis

Pozdrawiam

Reply

Leave a Comment