Smart home, czyli inteligentny dom to system Internetu rzeczy, w którym mogą one komunikować się pomiędzy sobą, a także z ich użytkownikami. To, co niegdyś wydawało się niemożliwe, dziś jest osiągalne i dzięki smart rozwiązaniom można zapewnić energooszczędność i bezpieczeństwo we własnym domu. Ponadto inteligentne budynki zapewniają komfort na najwyższym poziomie, gdyż nie trzeba już chodzić od pomieszczenia do pomieszczenia, by włączać i wyłączać poszczególne urządzenia.
Odpowiedni projekt instalacji elektrycznej to podstawa
Bez właściwego projektu instalacji elektrycznej niemożliwe jest skonstruowanie systemu inteligentnego domu. Potrzebne jest rozplanowanie rozmieszczenia wszystkich gniazd typu smart, oświetlenia, a także urządzeń i paneli dotykowych. Trzeba przygotować również automatykę do bramy wjazdowej czy garażowej. Niezbędne jest właściwe poprowadzenie wszystkich przewodów. Trzeba zaplanować miejsce, gdzie znajdzie się rozdzielnia, centrala instalacji inteligentnego domu. Niezbędna jest zatem pomoc wykwalifikowanego fachowca, który już nie raz miał do czynienia z projektowaniem i wykonywaniem instalacji elektrycznej dla systemu inteligentnego domu.
Jakie są główne elementy inteligentnego domu?
Inteligentny dom może składać się z wielu komponentów. Przede wszystkim należą do nich systemy bezpieczeństwa, a więc monitoring i czujniki: ruchu, dymu, czy gazu. Ponadto w skład systemu wchodzą rolety zewnętrzne czy okna dachowe, którymi można sterować przy użyciu smartfonu lub panelu dotykowego. Dzięki panelom i czujnikom można monitorować temperaturę w pomieszczeniu, system może ją regulować według preferencji użytkownika automatycznie, gdy czujniki wykryją zmiany, to samo dotyczy systemu wentylacji czy klimatyzacji. Oczywiście w ramach smart home można zmieniać ustawienia na panelu sterowania. Z poziomu panelu ściennego lub smartfonu można sterować nie tylko ogrzewaniem podłogowym, ale również inteligentnymi grzejnikami oraz urządzeniami RTV i AGD z kategorii smart. Dzięki temu bardzo proste jest ustawienie preferowanej temperatury czy włączenie ulubionej muzyki jeszcze w samochodzie, w ramach zasięgu sieci Wi-Fi, zanim przekroczy się próg domu. Nie można zapominać o sterowaniu oświetleniem w domu z jednego miejsca. Zatem nie trzeba chodzić po domu, by włączać czy wyłączać światło w poszczególnych pomieszczeniach. Oświetlenie może też włączać się na czujnik ruchu i wyłączać w określonym czasie. To oczywiście nie wszystkie zalety, jakie ma inteligentny dom. Kraków jest miastem, gdzie można zobaczyć pokazowy smart dom i przekonać się, jak wszystkie elementy mogą sprawnie działać przy użyciu jednego monitora dotykowego.
Jakie zyskuje się korzyści, decydując się na smart home?
Czy kiedyś zastanawiałeś się, ile zajmują Ci prozaiczne czynności, takie jak włączanie czy wyłączanie urządzeń bądź ich poszczególnych funkcji? Jeśli zdecydujesz się na smart home wszystko możesz mieć w zasięgu jednego kliknięcia, choć warto wspomnieć, że można również skorzystać z systemu sterowanego głosem. Wypowiadając dane słowo, możesz włączyć czy wyłączyć dane urządzenie. Największym zagrożeniem w domu jest pożar czy wybuch gazu, a także włamanie. Dzięki czujnikom można w porę zareagować, zanim wydarzy się tragedia. Mogą one również wywołać włączenie się zraszaczy. Monitoring z kolei zarejestruje podejrzany ruch, a system smart poinformuje Cię o tym poprzez alert na smartfon, także wtedy gdy jesteś poza domem. Nawet włączone żelazko nie będzie problemem, bo wystarczy skorzystać z gniazdka typu smart, które w razie konieczności odetnie zasilanie.ff
System inteligentnego domu to również bardzo przydatna funkcja multiroom. To gratka dla melomanów. Twoja ulubiona muzyka może przemieszczać się razem z Tobą. Smart home wyłączy nieużywane urządzenia czy zredukuje ogrzewanie wtedy, kiedy nie będzie potrzebne. Dzięki temu nie tylko będziesz mieszkać komfortowo, ale również oszczędzać.
Zapraszamy do skorzystania z oferty alarmów