Czy zakup mieszkania pod wynajem się opłaca?

by Kamil
0 comment

Artykuł powstał przy współpracy z https://www.hestianieruchomosci.pl/

Zakup mieszkania od wynajem to coraz popularniejsza forma lokowania własnych oszczędności, czy też wejścia w biznes polegający na inwestycji. Nieruchomości można kupić za własne środki lub wesprzeć się kredytem hipotecznym. Po okresie pandemii, która powoli ustaje, a także w trakcie jej trwania, popyt na lokale mieszkalne był i jest bardzo duży. To zwiastuje dobre czasy dla inwestorów, którzy upatrują swojej szansy w studentach, którzy wrócą na uczelnie. Czy warto zatem kupić mieszkanie pod wynajem? Czy taka operacja się opłaca?

Odpowiednie mieszkanie pod wynajem

Dochodowość najmu zależy w głównej mierze od specyfiki mieszkania. Jeśli zostanie ono odpowiednio ulokowane i na dodatek dobrze wyposażone, to wówczas można liczyć na znacznie wyższe zyski z najmu nieruchomości. Przed zakupem warto się jednak uzbroić w cierpliwość i szukać najatrakcyjniejszej oferty na rynku. Wielu inwestorów szuka odpowiedniego mieszkania przez kilka miesięcy. Połączenie wszystkich czynników, czyli atrakcyjnej ceny, dobrej lokalizacji i dobrego stanu nieruchomości to bardzo trudne zadanie, ale znalezienie takiego lokalu mieszkalnego z pewnością przyniesie wysokie profity.

Należy jednak mieć świadomość, że takie działania wymagają czasu, cierpliwości i zaangażowania. Znacznie szybciej można kupić mieszkanie korzystając z agencji nieruchomości, które dysponują szeroką ofertą nieruchomości, a także pomagają w negocjacjach i wskazują najlepsze oferty. Trzeba jednak pamiętać, że ich prowizja jest dosyć wysoka i rzutuje na całkowity koszt inwestycji.

Jak sfinansować zakup mieszkanie pod wynajem

Kolejną kluczową kwestią jest finansowanie zakupu mieszkania pod wynajem. Osoby, które nie dysponują określonymi finansami mogą wspomóc się kredytem hipotecznym. Na początku powinny one jednak porównać oferty wielu banków. Dobrze jest także korzystać z pomocy pośrednika finansowego, który pomoże wskazać najlepsze rozwiązanie. Trzeba mieć na uwadze to, że wynagrodzenie pośrednika w pełni wypłacane przez banki.

Osoba, która korzysta z jego usług nie musi płacić za jego usługi. Przed parafowaniem umowy kredytu hipotecznego należy dokonać jeszcze jej weryfikacji i ponownej symulacji. Dzięki temu można upewnić się, czy raty kredytu hipotecznego nie będą zbyt dużym obciążeniem. Niedostateczne wyliczenia przeprowadzone na tym etapie będą mogły przełożyć się na późniejsze problemy inwestycyjne. 

Czy kupno mieszkania pod wynajem jest opłacalne?

Zakup mieszkania pod wynajem może być faktycznie znacznie lepszym i bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż inwestycja w lokaty bankowe, czy papiery wartościowe. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że przygotowania do takiej inwestycji z pewnością będą bardzo czasochłonne. Podstawą jest rozpoznanie rynku i optymalne zaplanowanie każdego kroku. Inwestycja w nieruchomości mieszkalne będzie się zwracać, jednak na początku inwestor może wychodzić na zero lub notować nawet bilans ujemny. W kolejnych latach można już jednak liczyć na wzrost wartości mieszkania, wyższy czynsz, czy też inne profity. Więcej na temat opłacalności inwestycji w mieszkania przeczytasz na https://domardevelopment.pl/zakup-mieszkania-pod-wynajem-dlaczego-warto/.

Related Posts

Leave a Comment