Czy warto urządzać odrębną jadalnię?

by Kamil
1 comment
Czy warto urządzać odrębną jadalnię?

Jadalnia to nie tylko miejsce, w którym spożywane są posiłki, ale także miejsce rodzinnych spotkań. Dobrze urządzona dodatkowo zapewnia optymalną dawkę odczuć estetycznych, a także spaja i integruje rodzinę.

Jadalnia na przełomie wieków

W czasach średniowiecznych osoby wysoko urodzone spożywały w sali reprezentacyjnej, służącej także do innych celów – nie było odrębnego pomieszczenia, stanowiącego odpowiednik współczesnej jadalni. Moda na eleganckie i efektowne jadalnie nastało dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku. Podobnie, jak w czasach współczesnych, w jadalni umieszczano wówczas duży stół, eleganckie, tapicerowane, bogato rzeźbione krzesła, a także przeszklone kredensy lub dresuary. W wieku XX jadalnia zaczęła pełnić jednocześnie funkcję miejsca spotkań do towarzyskich i zabawy, wtedy też kobiety zyskały prawo przebywania w tym pomieszczeniu po zakończonym posiłku i raczyć się serwowanymi trunkami. Jadalnia stała się więc miejscem przyjaznym i otwartym. I ta cecha przyświeca współczesnej jadalni – powinno być to miejsce, w którym domownicy, a także goście chcą i lubią przebywać.

Jadalnia jako część kuchni lub salonu

Otwarta jadalnia, stanowiąca bezpośrednią część salonu lub kuchni, to rozwiązanie nowoczesne i bardzo praktyczne – pozwala optymalnie zagospodarować przestrzeń użytkową. Jedynym minusem jest to, że – w przypadku połączenia jadalni z aneksem kuchennym – nie można pozwolić sobie na bałagan w części stricte kuchennej. Można jednak nieco zniwelować ten problem umieszczając zlew i blat kuchenny w miejscu mało widocznym z salonu lub jadalni.

Połączenie jadalni z salonem stwarza wyjątkową, wręcz uroczystą atmosferę, sprzyjając rodzinnej i towarzyskiej integracji. Trzeba jednak pamiętać, aby zachować aranżacyjną spójność estetyczną i stylistyczną we wszystkich pomieszczeniach. Fakt ten dotyczy ścian, podłogi oraz mebli. 

Elementem, który w szczególny sposób oddaje klimat salonu i jadalni, jest kolor ścian. Możliwości jest tutaj wiele, począwszy od żywych, energetycznych kolorach, a na odcieniach zdecydowanie bardziej spokojnych i stonowanych skończywszy. Warto jednak pamiętać, że wybierając klasyczną biel, szarość lub ciepłe beże, dobrze jest ożywić ściany dodatkami w postaci fioletu, różu czy akcentów w odcieniu żółtym.

Równie ważne jest także odpowiednie oświetlenie, choć wiele osób traktuje tę kwestię jako drugorzędną. Jadalnia z założenia powinna być przytulna, dlatego też warto zainstalować tu dużą lampę sufitową z kloszem, umieszczając ją bezpośrednio nad stołem. Podobne rozwiązanie warto umieścić w salonie. Dodatkowo klimat pomieszczenia podkreślą efektowne świece. W części kuchennej najlepszą alternatywą jest oświetlenie punktowe.

Meble do jadalni

Wyposażenie jadalni to przede wszystkim duży, najlepiej rozkładany stół i krzesła. Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń w kwestii kształtu wspomnianego mebla – efektownie prezentuje się zarówno stół okrągły, owalny, jak i w kształcie prostokąta. Co więcej, można go umieścić na środku jadalni lub w jej rogu.

Dopełnieniem stołu są oczywiście krzesła. Najlepiej wybierać te z wysokimi i miękkimi oparciami oraz siedziskami – są one wygodne i z całą pewnością zapewnią komfort domownikom oraz gościom, a spędzanie nawet kilku godzin przy stole nie będzie męczące.

Urządzając jadalnie należy także zwrócić uwagę na ergonomię pomieszczenia. Aby zapewnić komfort użytkowania, stół najlepiej ustawić w odległości 110 cm od ściany – pozwoli to bezproblemowo odsunąć krzesło, dając jednocześnie możliwość swobodnego przejścia. Wielkość stołu powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb – standardowo jedna osoba potrzebuje 60 cm krawędzi i 40 cm głębokości, co oznacza, że w przypadku czteroosobowej rodziny optymalnym rozwiązaniem jest stół o wymiarach 120×80 cm.

Related Posts

1 comment

teresa 2 marca 2021 - 18:26

Tak, ponieważ to zapewnia nam komfort i lepsze poczucie przestrzeni

Reply

Leave a Comment