Dostępne na rynku wanny różnią się wielkością, pojemnością, kształtem, stylistyką oraz materiałem, z którego zostały wykonane. Znalezienie odpowiedniego modelu nie powinno więc stanowić problemu. Zasadniczo wanny uznawane są za urządzenia mniej ekonomiczne niż kabiny prysznicowe, zapewniają jednak wyjątkowy relaks i regenerację. Dobrze dobrane mogą stać się również efektowną ozdobą łazienki, zużywając podobną ilość wody, co dobrej jakości natrysk.
Pojemność wanny
Wanna kąpielowa znana jest już od czasów antycznych. Co prawda pierwotne modele różniły się od współczesnych zarówno estetyką, jak i funkcjonalnością, zawsze jednak pełniły taką samą funkcję – umożliwiały komfortową, relaksującą kąpiel. I choć w ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na ekonomiczne kabiny prysznicowe, zwolenników tradycyjnej wanny nie brakuje. Szeroki wachlarz różnorodnych modeli pozwala optymalnie dopasować wannę do wielkości i stylu łazienki.
Zróżnicowana wielkość i pojemność wanien automatycznie przekłada się na ich pojemność. Najmniejsze zużywają ok. 75 litrów wody – podobnie jak dobrej jakości kabiny prysznicowe. Można więc stwierdzić, że jest to prosty sposób, by połączyć przysłowiowe przyjemne z pożytecznym, czyli klasyczną wannę i oszczędność. Trzeba jednak liczyć się z tym, że wspomniane modele są stosunkowo małe, co dla wielu użytkowników oznacza konieczność siedzenie w podkurczonymi nogami. Największe modele mogą zużywać nawet 400 litrów wody, wiadomo jednak, że – ze względu na wielkość – są one adresowane wyłącznie do dużych, przestronnych łazienek. W klasycznym pomieszczeniu optymalnym rozwiązaniem okazują się propozycje plasujące pomiędzy wymienionymi, skrajnymi wartościami.
Kształt wanny a komfort użytkowania
Dobrze dobrana wanna powinna pełnić funkcję użytkową i estetyczną jednocześnie. Istotnym czynnikiem okazuje się w tej kwestii kształt wybranego modelu. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że kształt wanny wpływa także na jej pojemność. Modele trapezowe, rozszerzające się ku górze zasadniczo mają większość pojemność niż ich klasyczne odpowiedniki. Z drugiej jednak strony, biorąc pod uwagę prawa fizyki, nikt nie napełnia wanny po brzegi wodą, wiadomo bowiem, że po zanurzeniu ciała poziom wody automatycznie się podnosi, czego efektem mogłoby przelanie się wody i zamoczenie płytek łazienkowych.
Ciekawym rozwiązaniem są także modele okrągłe i półokrągłe. Ich zaletą jest przede wszystkim oryginalny kształt, nic więc dziwnego, że znajdują one zastosowanie głównie łazienkach urządzanych w stylu nowoczesnym. Ich pojemność zależy od wysokości – najmniejsze są niewiele głębsze od brodzika, największe z kolei można bez obawy umieścić w aquaparku lub salonie SPA.
Jaką wannę wybrać?
Planując zakup wanny większość osób kieruje się indywidualnym gustem i oczekiwaniami estetycznymi. Kolejnym czynnikiem jest metraż łazienki – umieszczanie dużej wanny w małym pomieszczeniu sprawi, że będzie ono przytłoczone, mało funkcjonalne i niewygodne. Warto pamiętać, że standardowe modele mają ok. 170 centymetrów długości i mieści się w nich 170-200 litrów wody. Są to, rzec można, propozycje uniwersalne, które sprawdzą się w każdym pomieszczeniu łazienkowym. Różnorodność wzorów, kolorów i kształtów pozwala bez problemu znaleźć odpowiedni model.
1 comment
Duża wanna to podstawa w domu 😉