Czy małe mieszkanie może być funkcjonalne i wygodne?

by Kamil
0 comment
Czy małe mieszkanie może być funkcjonalne i wygodne?

Małe mieszkanie to przede wszystkim ograniczony metraż i możliwości aranżacyjne. Nie oznacza to jednak, że musi być ciasne, nudne i nieciekawe pod względem estetycznym. Wystarczy przemyślany, kreatywny projekt, by stworzyć niepowtarzalne, wyjątkowe domowe królestwo. Oto kilka propozycji aranżacyjnych.

Aneks kuchenny zamiast kuchni

Jednopokojowe studio lub kawalerka z wydzieloną sypialnią to mieszkania, które szczególnym zainteresowaniem cieszą się wśród singli i studentów. Są stosunkowo tanie w utrzymaniu, a ich aranżacja wydaje się być przysłowiowym pryszczem. Szybko jednak okazuje się, że z wielu rzeczy trzeba zrezygnować, bo najzwyczajniej w świecie brakuje dla nich miejsca. Są jednak sposoby, by połączyć przysłowiowe przyjemne z pożytecznym. Jednym z nich jest połączony z salonem aneks kuchenny, który zastępuje klasyczną kuchnię.

Decydując się na wspomniany aneks kuchenny trzeba co prawda liczyć się z ograniczoną prywatnością, a o pozostawionym na stole kartonie z sokiem lub nie pozmywanych naczyniach nie ma mowy, zabieg ten pozwoli jednak wygospodarować dodatkową przestrzeń i powiększyć salon, a nawet wydzielić miejsce na sypialnię.

Urządzając kuchenną strefę roboczą warto zdecydować się na zabudowę, ukrywając w niej używane podczas przygotowywania posiłków sprzęty. Aneks od salonu można wydzielić wysoką ladą, która dodatkowo będzie pełniła funkcję stołu, przy którym można spożywać codzienne posiłki.

Antresola zastąpi sypialnię

Jeśli pomieszczenia są wysokie, aranżacja małego mieszkania okazuje się znacznie łatwiejsza – wystarczy zagospodarować przestrzeń pod sufitem jako antresolę. Utworzona w ten sposób sypialnia zapewni spokojny i relaksujący odpoczynek, minimalizując wykorzystanie podstawowej przestrzeni użytkowej. W antresoli wystarczy umieścić wygodne łóżko, niską komodę, stolik nocny, niewielką ławę i fotel. Całość warto dopełnić puszystym kocem i kolorowymi poduchami, które pełnić będą niebanalną ozdobę, tworząc jednocześnie wyjątkowy i niepowtarzalny klimat. Jeśli miejsca będzie wystarczająco dużo, w antresoli można także umieści niewielki regał lb półki na książki.

W antresoli można także zorganizować pokój dzienny dla dzieci, domowe biuro lub pokój gościnny. Należy jednak pamiętać, że – zgodnie z obowiązującymi przepisami – wysokość antresoli nie może być mniejsza niż 2,2 metra – tak, aby dorosły człowiek mógł bezproblemowo z niej korzystać.

Praktyczne schowki i zabudowa w małym mieszkaniu

Sprytnym sposobem, który umożliwi optymalne zagospodarowanie przestrzeni, są wszelkiego rodzaju schowki. Przykładem może być tutaj umieszczona w salonie rozkładana sofa z pojemnikiem na pościel, rozsuwany stolik kawowy oraz kompaktowe meble zamiast ciężkiej, zajmującej sporo miejsca meblościanki. Warto także ozdobić pomieszczenie efektownymi koszami lub dekoracyjnymi pudłami, w których można przechowywać nieużywane w danym momencie drobiazgi, odzież domowników, pościel, a nawet drobne sprzęty gospodarstwa domowego.

W małym i wysokim mieszkaniu sprawdzą się wysokie regały i szafki wieszane wysoko, nawet pod sufitem – można w nich przechowywać rzeczy używane sporadycznie. Praktyczne schowki można zamontować także pod schodami prowadzącymi na antresolę. 

Related Posts

Leave a Comment