Dobra brama garażowa powinna być trwała, estetyczna i wygodna w obsłudze. Czy lepszym zakupem będzie brama z nowoczesną automatyką? A może brama otwierana ręcznie? Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.
Automatyczna brama garażowa
Bramy automatyczne to odpowiedź na potrzeby osób doceniających komfort, ale nie jest on jedyną korzyścią wynikającą z ich montażu.
Bramę garażową wyposażoną w automatykę można łatwo otwierać i zamykać bez konieczności wychodzenia z samochodu. Dzięki temu zarówno wyjazd z domu, jak i powrót jest jeszcze wygodniejszy. To rozwiązanie, które nie tylko chroni przed przemoczeniem podczas ulewy, ale również oszczędza czas i dodatkowo podnosi poziom bezpieczeństwa.
Napęd w bramach automatycznych montowany jest we wnętrzu garażu – pod sufitem albo na ścianie bocznej. Jego rodzaj dobierany jest w zależności od typu, wymiarów i ciężaru bramy oraz dostępnej przestrzeni w pomieszczeniu.
Sterowanie automatyczną bramą garażową odbywa się za pomocą:
– bezprzewodowego pilota
– zamka kodowego
– przycisku
– wyłącznika kluczykowego
Coraz więcej producentów oferuje także możliwość sterowania bramą z użyciem aplikacji mobilnej instalowanej na smartfonie lub tablecie. Aplikacje oferują też dodatkowe funkcje, na przykład sterowanie oświetleniem, systemem wentylacji w garażu i umożliwiają odczytanie parametrów bramy.
Automatyka może wchodzić też w skład rozbudowanego systemu inteligentnego budynku.
Rodzaje bram automatycznych
Napęd może być zamontowany niemalże z każdym typem bramy garażowej, ale wśród klientów największą popularnością cieszą się dwa rodzaje bram.
Brama segmentowa
To brama otwierana pionowo, składająca się z łączonych ze sobą segmentów wypełnionych izolującą pianką poliuretanową, które tworzą płaszcz. Ze względu na taką konstrukcję bramy segmentowe cechują się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną i akustyczną.
Dzięki swojej konstrukcji brama segmentowa podczas otwierania i zamykania nie wychodzi poza obrys budynku, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia pojazdu i pozwala na jej montaż bezpośrednio przy chodniku, ulicy.
Automatyczna brama garażowa o konstrukcji segmentowej współpracuje z napędem instalowanym pod sufitem albo na ścianie bocznej garażu w zależności od wielkości bramy i dostępnej przestrzeni montażowej.
Brama uchylna
Uchylna brama garażowa składa się z jednego skrzydła, które otwierane jest pionowo. Skrzydło lekko wysuwa się do przodu, a potem wsuwa pod sufit garażu. Z tego względu brama uchylna wymaga pozostawienia wolnej przestrzeni przed budynkiem.
W stosunku do bram segmentowych bramy uchylne są tańsze, jednak nie są one przeznaczone do najszerszych garażów oraz nie są tak dobrze izolowane.
Zalety bram automatycznych:
– Wyjątkowy komfort – wyjeżdżanie z garażu i wjeżdżanie do niego nie wymaga wysiadania z samochodu.
– Oszczędność czasu – korzystanie z automatyki oszczędza czas na ręcznym otwieraniu i zamykaniu bramy.
– Łatwe sterowanie – automatyczna brama garażowa jest bardzo prosta w obsłudze, także za pomocą bezprzewodowego pilota albo aplikacji na telefon.
– Większe bezpieczeństwo – bramy automatyczne są trudniejsze do sforsowania dla włamywaczy. Wybrane modele mogą także współpracować z fotokomórką.
– Otwieranie awaryjne – w razie braku zasilania bramę automatyczną także można otworzyć i zamknąć. W tym celu należy posłużyć się specjalnym uchwytem.
Wady bram automatycznych:
– Wyższa cena – brama wyposażona w automatykę to przede wszystkim wyższy koszt. Wynika to z faktu zastosowania dodatkowych komponentów i konieczności ich specjalistycznego montażu.
– Większe ryzyko usterek – automatyczna brama garażowa niesie ze sobą ryzyko awarii napędu lub elementów sterowniczych, co podwyższa koszty jej użytkowania.
– Konieczność systematycznych przeglądów i konserwacji – napęd powinien być regularnie serwisowany, aby mógł działać niezawodnie.
Manualna brama garażowa
Druga opcja to manualna, czyli ręczna brama garażowa. W tym przypadku otwieranie i zamykanie odbywa się ręcznie. Przed rozpoczęciem jazdy lub po jej zakończeniu brama wymaga otwarcia, a następnie zamknięcia przez kierowcę albo inną osobę.
Brak napędu w bramie garażowej manualnej oznacza jednak, że jej kupno i montaż są związane z niższymi wydatkami.
Rodzaje bram manualnych
Bramy manualne dostępne są w różnych wariantach, co pozwala na dobór właściwego typu bramy do konstrukcji garażu, indywidualnych potrzeb oraz do budżetu przeznaczonego na zakup.
Brama rozwierana
Najczęściej brama garażowa manualna jest montowana jako rozwierana. To brama dwuskrzydłowa, której skrzydła otwierają się na boki. Zamontowany w niej zamek zabezpiecza przed dostępem przez osoby trzecie. Tego typu bramy można kupić w najniższych cenach.
Brama segmentowa
W wariancie manualnym może być zamontowana także brama segmentowa. Do otwierania i zamykania bramy służy wtedy uchwyt, który zintegrowany jest z zamkiem.
Brama uchylna
Ponadto jako brama garażowa ręczna może być wykonana brama uchylna, która także wykorzystuje specjalny uchwyt oraz zamek do jej obsługi.
Zalety bram manualnych:
– Niska cena – największym atutem bram manualnych jest ich korzystna cena, co powoduje, że wybiera je wielu klientów, którzy chcą zainwestować w nową bramę, ale nie dysponują dużym budżetem.
– Różne warianty – bramy otwierane ręcznie mogą być wykonane w wielu wariantach do wyboru.
– Niższe ryzyko awarii – prostsza budowa bramy manualnej redukuje ryzyko usterek i obniża koszty eksploatacji.
Wady bram manualnych:
– Mniejszy komfort – należy za każdym razem wyjść z pojazdu, by otworzyć i zamknąć bramę.
– Trudniejsza obsługa – otwieranie garażu ręcznie, bez wsparcia napędu, jest cięższe. Właśnie dlatego warto wybrać wysokiej jakości bramę, która dzięki specjalnym mechanizmom jest łatwiejsza w obsłudze.
– Niższy poziom ochrony – bramę zabezpiecza zamek, który może być sforsowany przez włamywaczy. Aby podwyższyć poziom bezpieczeństwa, warto zdecydować się na bramę z dodatkowymi zabezpieczeniami przeciwwłamaniowymi, na przykład jak zestaw ryglujący chroniący przed otwarciem z zewnątrz.
Podsumowanie – jaką bramę garażową wybrać?
Wybór wydaje się zatem oczywisty – automatyczna brama garażowa niesie ze sobą więcej korzyści niż brama manualna. Gdy jednak przeszkodą w jej montażu jest budżet, warto zdecydować się na markową bramę ręczną, która będzie działać sprawnie i niezawodnie. Z czasem można dołączyć do niej automatykę, by używać jej jeszcze wygodniej.
Artykuł powstał przy pomocy firmy Novoferm.pl