Beton architektoniczny, nazywany także dekoracyjnym, strukturalnym, fasadowym lub elewacyjnym, coraz częściej znajduje swoje zastosowanie w branży budowlanej, głównie w wykończeniach. Wpływają na to jego walory ozdobne, choć nie można mu odmówić właściwości i cech, które czynią go materiałem pożądanym w rozmaitych realizacjach.
Beton architektoniczny, nazywany także dekoracyjnym, strukturalnym, fasadowym lub elewacyjnym, coraz częściej znajduje swoje zastosowanie w branży budowlanej, głównie w wykończeniach. Wpływają na to jego walory ozdobne, choć nie można mu odmówić właściwości i cech, które czynią go materiałem pożądanym w rozmaitych realizacjach.
Czym się charakteryzuje beton architektoniczny? Jakie posiada zalety i kto może zaoferować taki produkt?
Beton dekoracyjny – odmiana o pożądanych właściwościach
Na rynku występują dwie odmiany betonu: tradycyjny oraz architektoniczny. Ten drugi gości przede wszystkim w aranżacjach wnętrz, choć równie dobrze można go wykorzystać do zastosowań zewnętrznych, np. okładzin elewacyjnych.
Odmiana dekoracyjna bazuje na mieszance wody, kruszywa i cementu – w odpowiednich proporcjach. Od tradycyjnego betonu typ architektoniczny wyróżnia zastosowanie cementu hutniczego. Efektem jest produkcja surowca, który staje się mniej podatny na pęknięcia podczas procesu twardnienia, a przy tym wciąż trwały, odporny na uszkodzenia i estetyczny. Cement hutniczy nadaje również jasnej i przejrzystej barwy.
W mieszance służącej do wyrobu betonu dekoracyjnego można również znaleźć upłynniacze i plastyfikatory, które wpływają na plastyczność surowca, mniejszą chłonność wody i wilgoci oraz lepszą zwartość.
Najważniejsze cechy dla branży budowlanej
W branży budowlanej, również w dziedzinie wykończeń, liczy się nie tylko estetyka i finalna prezencja danego wykonania. Duże znaczenie mają poszczególne właściwości stosowanych surowców. Nic bowiem właścicielom obiektów, nie tylko mieszkalnych, po ciekawej estetyce, jeśli materiał traci na kolorze, trwałości lub z biegiem czasu zmienia się jego struktura, a co gorsza, trzeba się mierzyć z podatnością na uszkodzenia.
Beton architektoniczny, ten o dobrej jakości, właściwie przygotowany, z odpowiednich składników wybranych do mieszanki, może się pochwalić trwałością. Ponadto cechuje go odporność na:
- zarysowania,
- ścieranie,
- inne uszkodzenia mechaniczne,
- działanie czynników atmosferycznych.
Dekoracyjne płyty betonowe są również trudnopalne. Oprócz ciekawego wyglądu wśród elementów ozdobnych, świetnie izolują i dodatkowo wyciszają ściany. Zarówno właściciele obiektów mieszkalnych, aranżerzy wnętrz oraz projektanci mają spore pole do popisu, bo możliwość przygotowania mieszanki betonowej barwionej, to okazja do stworzenia indywidualnego wystroju.
Ważne!
Płyty z betonu dekoracyjnego najlepiej zamawiać u producentów, którzy specjalizują się w takich realizacjach. Na uwagę zasługuje oferta Manufaktury SLABB, która postawiła na jakościowe składniki, ściśle opracowane i przestrzegane procesy produkcji oraz współpracę z gronem artystów, by połączyć najważniejsze cechy fizyczne z walorami wizualnymi.
Aby mieć pewność, że płyty z betonu architektonicznego będą w 100% odpowiadały oczekiwaniom odbiorców, należy zwracać uwagę na to, co znalazło się w ich składzie. Mieszanka nie powinna zawierać barwników sztucznego pochodzenia, włókien, chemikaliów oraz gipsu. Zaś potwierdzeniem jakości oraz posiadania właściwych cech, są:
- atest higieniczny PZH,
- certyfikat CE,
- norma PN-EN 206+A1-2016-12.